Menü Kapat

2013 AĞUSTOS AYI ÖĞRETMENLİKTE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Yapılan değişiklikte en dikkat çekici yön, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak   Bilgisi Öğretmenliği mezunlarına yöneliktir. Bu bölüm mezunlarının Ortaöğretim   kurumlarına atanamayacakları yönündeki kısıtlama kaldırılmıştır.

Yapılan bir diğer değişiklikte ise Analitik Geometri dersi matematik öğretmenlerinin   aylık karşılığı okutabilecekleri dersler arasından çıkarılmıştır.

Diğer tüm değişikliklere aşağıda tek tek yer verilmiştir.

BEDEN EĞİTİMİ

Aylık karşılığı okutabileceği dersler arasında yer alan “Spor Etkinlikleri   (6, 7 ve 8. sınıflar için)” ifadesi “Spor Etkinlikleri” olarak   değiştirilmiştir.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin, aylık karşılığı okutabileceği dersler   arasına “Medya Okuryazarlığı” da eklenmiştir.

DENİZCİLİK/ GEMİ YÖNETİMİ VE KAPTANLIĞI

Bu alanda gerekli kontrolleri yapmış olmamıza, bir değişiklik görünmemektedir.

GEMİ MAKİNELERİ

Kaynak bölümler arasında yer alan “Otomotiv Öğretmenliği” ibaresi   “Otomotiv Öğretmenliği/Eğitimi” olarak değiştirilmiştir.

GEMİ ELEKTRONİĞİ

Kaynak bölümler arasında yer alan; – “Elektrik Öğretmenliği” ibaresi “Elektrik Öğretmenliği/Eğitimi”   – “Elektronik Öğretmenliği” ibaresi “Elektronik Öğretmenliği/Eğitimi”   olarak değiştirilmiştir.

SU ÜRÜNLERİ

Bu alanda gerekli kontrolleri yapmış olmamıza, bir değişiklik görünmemektedir.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunlarının Ortaöğretim   kurumlarına atanamayacakları yönündeki kısıtlama kaldırılmıştır.

ELEKTRİK – ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI

ELEKTRONİK

Kaynak bölümler arasında yer alan “Elektronik Öğretmenliği” ibaresi   “Elektronik Öğretmenliği/ Eğitimi” olarak değiştirilmiştir.

GÖRSEL SANATLAR VE RESİM

Aylık karşılığı okutabileceği dersler arasında yer alan “Sanat Etkinlikleri   (6, 7 ve 8 inci sınıflar için)” ifadesi “Sanat Etkinlikleri”   olarak değiştirilmiştir. Ancak aylık karşılığı okutabilecekleri dersler arasında   yer alan “Görme Engelliler Ilköğretim Okulu Modelaj-İş” ifadesindeki   İlköğretim okulu ibaresi düzeltilmemiştir.

HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİ

Kaynak bölümler arasına – Sağlık Yüksekokulu Ebelik bölümü mezunları ile – Sağlık Bilimleri Fakültelerinin Sağlık Memurluğu Bölümü (*), Hemşirelik Bölümü   (*), Ebelik Bölümü (*),

mezunları da alınmıştır

İLKÖĞRETİM MATEMATİK

“Analitik Geometri” dersi, Aylık karşılığı okutulabilecek dersler   arasından çıkarılmıştır.

KONAKLAMA VE SEYAHET HİZMETLERİ ALANI

Kaynak bölümler arasında yer alan; – “Turizm İşletmeciliği Öğretmenliği” ibaresi “Turizm İşletmeciliği   Öğretmenliği/Eğitimi” – “Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Öğretmenliği” ibaresi “Turizm   İşletmeciliği ve Otelcilik Öğretmenliği/Eğitimi” olarak değiştirilmiştir.

LABORATUVAR HİZMETLERİ

Kaynak bölümler arasına “Toprak Bilimi ve Bitki Besleme(*)” bölümü   de eklenmiştir.

MATEMATİK

“Analitik Geometri” dersi, Aylık karşılığı okutulabilecek dersler   arasından çıkarılmıştır.

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

Kaynak bölümler arasında yer alan “Otomotiv Öğretmenliği/” ibaresi   “Otomotiv Öğretmenliği/Eğitimi” olarak değiştirilmiştir.

ÖĞRETMENLİK MESLEK BİLGİSİ DERSLERİ

Kaynak bölümler arasına   “Eğitim Bilimleri Fakültesi ile fakültelerin ; – Eğitim Programları ve Öğretimi, – Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği, – Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, – Eğitim Yönetimi Teftişi ve Plânlaması, – Halk Eğitimi ile Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölüm/Anabilim Dalları”   da alınmıştır.

RAYLI SİSTEMLER TEKNOLOJİSİ

1) Raylı Sistemler Elektrik Elektronik

Kaynak bölümler arasında yer alan; – “Elektrik Öğretmenliği” ibaresi “Elektrik Öğretmenliği/Eğitimi”   – “Elektronik Öğretmenliği” ibaresi “Elektronik Öğretmenliği/Eğitimi”   olarak değiştirilmiştir.

2) Raylı Sistemler Makine

Kaynak bölümler arasında yer alan; – “Talaşlı Üretim (Tesviye) Öğretmenliği” ibaresi “Talaşlı Üretim   (Tesviye) Öğretmenliği/Eğitimi” – “Makine Öğretmenliği” ibaresi “Makine Öğretmenliği/Eğitimi”, – “Otomotiv Öğretmenliği” ibaresi “Otomotiv Öğretmenliği/ Eğitimi”olarak   değiştirilmiştir.

SAĞLIK

RAYOLOJİ

Kaynak bölümler arasınde yer alan “Tıp Fakültesi (Radyoloji) (*)”   ibaresi “Tıp Fakültesi (Anestezi ) (*)” olarak değiştirilmiştir.

SAĞLIK HİZMETLERİ SEKRETERLİĞİ

Kaynak bölümler arasına; – Sağlık Eğitimi Bölümü – Sağlık Bilimleri Fakültesi/ Sağlık Yönetimi (*) – Hemşirelik Yüksekokulu (*)

bölümleri eklenmiştir.

ORTOPEDİK PROTEZ VE ORTEZ

Kaynak bölümler arasınde yer alan “Tesviye (Talaşlı Üretim) Öğretmenliği”   ibaresi “Tesviye (Talaşlı Üretim) Öğretmenliği/Eğitimi” olarak değiştirilmiştir.

SERAMİK VE CAM TEKNOLOJİSİ

Kaynak bölümler arasında yer alan “Seramik Öğretmenliği” ibaresi   “Seramik Öğretmenliği/Eğitimi” olarak değiştirilmiştir.

TARIM TEKNOLOJİLERİ

BAHÇE VE TARLA BİTKİLERİ

Kaynak bölümler arasına, -Tarımsal Yapılar ve Sulama (*) -Bitki Koruma (*) -Toprak Bilimi ve Bitki Besleme (*)   bölümleri de alınmıştır.

BAHÇE PEYZAJ

Kaynak bölümler arasına, Bitki Koruma (*) bölümü de alınmıştır.

TEKNOLOJİ VE TASARIM

2012 tarihli kararda kaynak bölümler olarak şunlar gösterilmiştir: 1. Endüstriyel   Teknoloji Öğretmenliği, 2. İş ve Teknik Eğitimi Öğretmenliği, 3. Endüstri Ürünleri   Tasarımı Bölümü (*), 4. Endüstriyel Tasarım Bölümü (*)

Yeni belirleme de bu bölümler araına Çicek-Örgü-Dokuma Öğretmenliği ( **) bölümü   eklenmiştir. Ancak, Çicek-Örgü-Dokuma Öğretmenliği mezunları 1,2,3, 4’üncü sıradaki   bölüm mezunları ile Esasların Geçici 4’üncü maddesinde belirtilen yükseköğretim   programları mezunlarınca ihtiyacın karşılanamaması durumunda atanacaktır. Yani   bir anlamda 2. önceliklidir.

UÇAK BAKIM

UÇAK ELEKTRONİĞİ

Kaynak bölümler arasında yer alan ” Elektronik Öğretmenliğ” ibaresi   “Elektronik Öğretmenliği/Eğitimi” olarak değiştirilmiştir.

UÇAK GÖZDE MOTOR

“Otomotiv Öğretmenliği/Eğitimi” bölümü de kaynak bölümler arasına   alınmıştır

YENİ ALAN- TASARIM TEKNOLOJİLERİ

Tasarım Teknolojileri adıo altında yeni bir alan oluşturulmuştur. Bu alan öğretmenliğine   kaynak bölümler şu şekildedir:

“1.Makine Resmi ve Konstrüksiyon Öğretmenliği   2.Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği   3.Model Öğretmenliği   4.Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (*)   5.Endüstriyel Tasarım Bölümü (*)   6. İmalat Mühendisliği (*)”

İKİ ALAN İÇİN ÖZEL AÇIKLAMA

Yeni: Halk Kültürü: Öncelikle Halkbilim ve Türk Halkbilimi   mezunu olup hâlen sınıf öğretmeni veya farklı alanlarda görev yapan öğretmenler   olmak üzere Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilgiler ve Tarih öğretmenleri   tarafından aylık karşılığı okutulur. Eski: Halk Kültürü: Öncelikle Halkbilim ve Türk Halkbilimi   mezunu olup hâlen sınıf öğretmeni veya farklı alanlarda görev yapan   öğretmenler olmak üzere Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından   aylık karşılığı okutulur.

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir