Menü Kapat

2015 Genel Seçim Tarihi

2015 seçim takviminin açıklanmasıyla, erken bekleyenler hayal kırıklığı yaşadı. Seçimler 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak. Seçim tarihi kesinleşti. Erken seçim olmayacak.

 

Kaç parti seçime girecek?

Genel seçimlere 20’nin üstünde partinin katılması beklenirken, özellikle HDP (BDP) parti olarak girme kararı aldı. Yeni kurulan partilerden Anadolu Partisi (Ana Parti), MİLAD Partisi, Demokratik Gelişim Partisi (DGP), Merkez Parti (MEP) gibi partilerin seçimlere parti bazında girmesi beklenirken, özellikle Ana Parti’nin CHP’nin oylarını düşürebileceği konuşuluyor. Merkez Parti’nin Gülen Cemaati’nin oylarına talip olması beklenirken, İdris Naim Şahin’in MİLAD Partisi’nin de milliyetçi ve muhafazakar oylara talip olduğu görülüyor.

 

Ak Parti oyları düşer mi?

Son dönemde yaşanan olumsuzlukların Ak Parti oylarını yüzde 42-44 seviyelerine kadar düşürebileceği konuşuluyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve karizmasının bu seçimde olmayacak olması, Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları, Apo ile pazarlığın iyice gün yüzüne çıkması, Doğu bölgesinde ortaya çıkan Paralel Devlet uygulamaları, Suriyelilerin sosyal yapıda oluşturduğu dejenerasyon, İşsizlik ve hayat pahalılığının vatandaşın belini bükmesi gibi nedenlerle Ak Parti’nin yıllar sonra önemli bir düşüş yaşayabileceği belirtiliyor.

46medya.com

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir