Menü Kapat

3 çocuk yapana 6 yıl erken emeklilik!

Sadece erkeklere değil, çalışan annelere de erken emeklilik imkanı var. 3 çocuk   borçlanması yapanlar, toplamda 2 bin 160 gün kazanacak. Böylece 6 yıl beklemeden   erken emekli olabilecek

 

Erkeklerdeki askerlik borçlanmasının benzeri, kadınlar için doğumla devreye giriyor.  Çalışan anneler, doğum borçlanması yaparak erken emeklilik imkanına kavuşuyor.  Doğum borçlanması hakkı yeni bir uygulama değil ancak, torba yasa ile kapsamı  genişletildi. Daha önce sadece SSK’lı kadınlara tanınan doğum borçlanması  hakkı, torba yasa ile Bağ- Kur’lu ve memur kadınlara da verildi. Daha önce  en fazla 2 çocuk için borçlanma yapılabilirken, borçlanma yapılabilecek çocuk  sayısı da 3’e çıkarıldı.

 

ŞARTLARI VAR

Sigortalı olduktan sonra doğum yapan anneler, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor. Ancak borçlanacağınız sürelerde çalışmamış, yani adınıza prim ödenmemiş olması ve çocuğun yaşaması şartı var. Her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı bulunuyor.

 

EKSİĞİNİZİ TAMAMLAYIN

Ne kadar prim eksiğiniz varsa o kadar borçlanarak, bu süreleri beklemeden emeklilik hesabınıza katabiliyorsunuz. Başvuruda ödeyeceğiniz miktarı siz belirliyorsunuz. Priminiz tamam ise ve yaşı bekliyorsanız o zaman borçlanmaya gerek yok. Çünkü doğum borçlanması yaşı geriye çekmiyor. Kadınlar, doğum borçlanması için stajyerlik başlangıçlarını ilk tarih olarak kullanabiliyor. Doğum borçlanması başvurusu yapıp sonrasında ödeme yapılmazsa, işlem iptal ediliyor. Ancak hak kaybedilmiyor, sonradan yeniden başvurarak borçlanma yapılabiliyor

 

ASGARİ ÜCRET BELİRLİYOR

Yapılacak borçlanma miktarını asgari ücret belirliyor. Burada ihtiyacınız   kadar prim gününü aylık ya da günlük olarak hesaplayıp ödeyebilirsiniz. En alt   seviyeden ödemek yerine yüksek miktarda yapacağınız ödemeler emekli   maaşınızda artışa da yol açacaktır.

 

 

Sabah

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir