Menü Kapat

ABD ve İsrail Türk mucidin peşinde

İzmir’de, 20 yıldır özel dedektiflik yapan Bilal Kartal, kriminal dünyasını sarsan bir buluşa imza attı.

48 saatte kaybolan parmak izlerini yeniden belirginleştirebilen cihaz, ceset üzerinden parmak izi tespiti yapabiliyor. Kartal, cihaza ABD, İsrail ve Japonya’dan sipariş aldığını söyledi. Özel dedektif Bilal Kartal’ın dünyada ilk ve tek diye nitelendirdiği cihazın yaklaşık maliyeti 50 bin TL civarında. Kartal, 15 senede geliştirdiğini belirttiği cihazı için, Amerika, İsrail ve Japonya’dan talep olduğunu söyledi. 48 saat içinde kaybolan parmak izlerini yeniden belirginleştirebiliyor.

Celal Bayar Üniversitesi’nin de Ar-Ge bakımından destek verdiği cihaz, 48 saatte kaybolan parmak izlerini yeniden belirgin hale getirebiliyor.

“TÜRKİYE’DE ÜRETMEK İSTİYORUZ”

Cihazı birçok yabancı ülkenin de istediğini vurgulayan Kartal, bu teklifleri değerlendirmediğini ifade ederek, “Türkiye’de üretilmesini ve Türkiye’den satışının yapılmasını istiyoruz. 15 sene sonunda Celal Bayar Üniversitesi de projemize destek verdi. Onların da destekleriyle cihazımızın prototipini hazırladık” diye konuştu. Dört termal kameranın bulunduğu cihaz, mor ötesi ışıklar sayesinde, ceset üzerinde herhangi bir yabancı madde ‘saç kılı, sperm, kan, kimyasal kalıntı gibi olduğunda bu cisimler kayıt altına alınıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir