Menü Kapat

Aile hekimlerinden bir günlük nöbet eylemi!

Aile hekimleri 1 Ocak’tan itibaren cumartesi günleri de çalışmalarını öngören yasayı protesto için bugün 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Aile hekimleri iş bıraktı

Aile hekimleri, çalışma saatleri ve nöbet sistemini protesto amacıyla bugün iş bıraktı. Muayene için aile sağlığı merkezlerine gelenler, geri dönmek zorunda kaldı. Yeni doğan bebeği kontrol için getiren baba, merkezin kapalı olduğunu görünce tepki gösterdi. Sağlık Bakanlığı müsteşarı da eylem için yorum yaparak, ‘Bu bir nöbet, gece acili değildir’ dedi.

“22 BİN HEKİM VE HEMŞİRENİN DİNLENME HAKKI YOK SAYILIYOR”

Aile Hekimleri Derneği Federasyonu adına açıklama yapan Dr. Esin Şener, sağlık çalışanlarının angaryalar nedeniyle hastalara yeterli sağlık hizmeti verememelerinin yanı sıra, kendi özel hayatlarına da vakit ayıramadıklarını dile getirerek, “Ülkedeki tüm kamu kurumları haftada 40 saat çalışırken, bizlerin daha fazla işbaşında olmamız nasıl beklenmektedir? Sağlık Bakanımız ‘Aile hekimleri sizlere daha çok vakit ayıracak’ söylemlerini yaparken, sistemin içinde çalışan 22 bin hekim ve hemşirenin dinlenme hakkını yok saymaktadır. Bu ülkedeki her çalışan gibi bizlerin de bir ailesi ve sosyal yaşamı, yani dinlenme hakkı vardır” diye konuştu.

Vatandaş ise bu uygulamanın iyi olacağına hafta sonları aile hekimlerine daha rahat gidebileceklerini belirtiyor.

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir