Menü Kapat

Ankara’yı sarsan istifa!

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün görevinden istifa ettiği, ajansın yönetim kurulu da istifayı kabul etti.

 

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu’nca yapılan  açıklamada, “Sayın Kemal Öztürk bugün ilkeleri ve çalışma prensipleri açısından  görevinden ayrılmak talebinde bulunmuş, yönetim kurulumuz da bunu saygı ile  karşılamıştır. Kurumumuza yaptığı katkılardan dolayı Kemal Öztürk’e teşekkür  eder, yeni çalışma yaşamında başarılar dileriz” denildi.

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu’nca yapılan  açıklamada, AA’nın alanında öncü kuruluş haline gelmesinde ve uluslararası bir  medya kurumu hüviyeti kazanmasında Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal  Öztürk’ün büyük katkısı ve emeği bulunduğu belirtilerek, “Anadolu Ajansı, bundan  sonra da kuruluş idealini daha ileriye taşımak; dünyanın en büyük 5 haber ajansı  arasına grime hedefine doğru kararlılıkla yürümeye devam edecektir” denildi.
Yönetim Kurulu’nun yazılı açıklaması şöyle:
 “Anadolu Ajansı, Türkiye’nin en köklü kurumları arasındadır.
Dünyada ve Türkiye’de yaşanan değişim ve gelişmelere uygun olarak,  kendisine kuruluşunun yüzüncü yılında dünyanın en büyük 5 haber ajansından biri  olma hedefini belirlemiştir.
‘100. Yıl Vizyonu’ adı verilen atılım hamlesi çerçevesinde, Anadolu  Ajansı’nın sadece Türkçe olan yayını 8 dile çıkarılmıştır. Günlük haber, fotoğraf  ve video üretimi ortalama 3 kat artmıştır.
3 yıl öncesine kadar yurt dışında hiçbir abonesi olmayan Anadolu  Ajansı’nın bugün 45 ülkede abonesi bulunmaktadır.
Türkiye’nin uluslararası markalarından birisi haline gelen kurumumuzun  bugün 86 ülkede temsilcisi bulunmaktadır. Faaliyet gelirleri yüzde 71 oranında  artmış, tüm teknolojik altyapısını da çağa uyumlu hale getirmiştir.
Anadolu Ajansı’nın alanında öncü kuruluş haline gelmesinde ve  uluslararası bir medya kurumu hüviyeti kazanmasında Yönetim Kurulu Başkanı ve  Genel Müdür Kemal Öztürk’ün büyük katkısı ve emeği bulunmaktadır.
Sayın Öztürk bugün ilkeleri ve çalışma prensipleri açısından  görevinden ayrılmak talebinde bulunmuş, yönetim kurulumuz da bunu saygı ile  karşılamıştır. Kurumumuza yaptığı katkılardan dolayı Kemal Öztürk’e teşekkür  eder, yeni çalışma yaşamında başarılar dileriz.
Anadolu Ajansı, bundan sonra da kuruluş idealini daha ileriye taşımak;  dünyanın en büyük 5 haber ajansı arasına grime hedefine doğru kararlılıkla  yürümeye devam edecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Öztürk’ün özgeçmişi şöyle:
Kemal Öztürk, 1969 yılında Ağrı’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini  Sakarya’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun  oldu.  1990 yılında değişik dergilerde makaleler yayınlayarak yazı  hayatına girdi. 1995 yılında profesyonel gazetecilik mesleğine başladı.  Televizyon haberciliği ve belgesel yönetmenliği yaptı. Yerli ve yabancı  televizyon kanallarında çok sayıda belgeseli yayınlandı. Bir süre yurt dışında  dil eğitimi aldı, belgesel alanında araştırmalar yaptı.  2003 yılında  TBMM Başkanı İletişim Danışmanı oldu. 2005 yılında TBMM Başkanı Başdanışmanlığına  getirildi. Son olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Basın Danışmanlığını yapan  Kemal Öztürk, 2011 yılı Şubat ayında bu görevinden ayrıldı. 3 Ağustos 2011  tarihinde Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak  atandı.  Siyasal iletişim, yakın tarih, şehir iletişimi, politik tarih ve  iletişim alanlarında çok sayıda makale ve kitapları yayınlandı. Evli ve üç çocuk  babasıdır.
gazetevatan.com

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.