Menü Kapat

Araştırma görevlisine ne kadar zam yapılacak?

Hakim ve savcılara yapılacak zam miktarı belli olmasına rağmen, akademisyenlere   ne kadar zam yapılacağı konusunda yapılmış resmi bir açıklama yok.

Ancak, Başbakan Davutoğlu’nun en son yaptığı açıklamadan bu yana medyaya yansıyan   bilgilere bakılırsa, akademisyenlere başka bir meslek grubunun aldığı maaşa   bakılarak bir zam yapılacak.

Bu konudaki ilk bilgilendirmeyi SETA direktörü Bekir Gür yapmıştı.    Gür şöyle yazmıştı: “Benim beklentim, geçen hafta Çalışma Bakanı Faruk   Çelik tarafından dile getirilen bütün akademisyenlere 1,000TL’lik bir zam yapılması    önerisinden ziyade, .. araştırma görevlilerinin maaşının Bakanlıklardaki uzman   yardımcılarıyla, yardımcı doçentlerin maaşlarının ise uzmanlarla eşitlenmesi    şeklindeki ilkesel bir yaklaşımın esas alınacağı yönünde. Zamlar belirlenirken,   rekabet edebilirlik ölçütü korunacaktır diye umuyorum.”

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya da 13 Eylül’de yaptığı açıklamada aynı detaya   vurgu yapmıştı.    Çetinsaya “Beklentimiz asistan arkadaşlarımızın en azından uzman yardımcısı   düzeyinde, doktorasını bitiren arkadaşlarımızın da uzman düzeyinde ve buna ilişkin   olarak doçent ve profesörlerimizin de hak ettikleri statülere, maaşlara kavuşabilmeleridir”   demişti.

Akademisyenlere yapılacak zamda, başka bir meslek grubunun esas alınacağı yönündeki   3. açıklama Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’dan geldi. Babacan, dün TRT Haber’de   katıldığı programda, herhangi bir bakanlıktaki uzman yardımcısı maaşı ile araştırma   görevlisi maaşı arasında ciddi fark olduğunun altını çizerek, başarılı öğrencilerin   akademik dünyayı tercih etmeye ellerinin pek gitmediğini belirtti.

İŞTE BABACAN’IN AÇIKLAMASI

– “Kamunun geneline mal olmuş bir çalışma yok”

Ali Babacan, hakimler ve savcılar için yapılan seyyanen zammın başka alanlarda   olup olmayacağının sorulması üzerine, 2014’te ilk defa memurlar için bir seyyanen   zam yaptıklarını hatırlattı.

Seyyanen zamdan geçen sene en çok öğretmenlerin istifade ettiğini kaydeden   Babacan, “Bu seneki ayarlama sadece hakim ve savcılarla ilgili. Bunun haricinde   kamunun geneline mal olmuş bir çalışma yok. Şu anda gündemimizde olan tek bir   çalışma alanı üniversitelerdeki akademik personel. Bir teknik çalışma taslak   olarak oluştu fakat siyasi bir karar haline gelmedi. Fakat bunu da yaptıktan   sonra artık orada duruyoruz, başka bir çalışma yok” dedi.

Babacan, herhangi bir bakanlıktaki uzman yardımcısı maaşı ile araştırma görevlisi   maaşı arasında ciddi fark olduğunun altını çizerek, başarılı öğrencilerin akademik   dünyayı tercih etmeye ellerinin pek gitmediğini belirtti.

Dengeleyici bir yaklaşımda olacaklarını söyleyen Babacan, uzman yardımcıları    ile araştırma görevlilerinin arasındaki dengeyi gözeteceklerini ifade etti.

Babacan ayrıca, üniversitelerde performans kavramını da getirmek istediklerini   belirterek, “Başarıyı ödüllendirici, sembolik de olsa bir performans ölçümü   ve buna bağlı bir maaş bileşeni olsun diye gönlümüzden geçiyor. Teknik bir çalışma   var, bu ilerletilecek ondan sonra uygulama başlayacak” bilgisini verdi.

UZMAN YARDIMCISI MAAŞI NE KADAR?

666 sayılı KHK ile yapılan son düzenleme sonrasında kamu kurumlarının merkez   teşkilatlarında çalışan bir uzman yardımcısı 3 bin 300 lira civarında bir maaş    alınmaktadır.

Bekir Gür, Gökhan Çetinsaya, araştırma görevlisi, uzman yardımcısı, Ali Babacan

Memurlar.Net - Özel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir