Menü Kapat

Artık sınav sorularını görebilirsiniz ama ücret karşılığında!

ÖSYM 2 yıldır sınav sorularını açıklamıyor ve buna gerekçe olarak da soru havuzunun daraldığını ve ilerleyen yıllarda bu soruları tekrar kullanacağını gösteriyordu. Anayasa Mahkemesi ÖSYM’nin aldığı bu kararına göre ÖSYM’nin soruları açıklaması gerekiyordu. Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen ÖSYM soruların tamamını açıklamayacağını duyurdu. ÖSYM, isteyenlerin soruları bilimsel açıdan incelemek için başvurabileceğini açıkladı. Ancak incelemek için sınava girenlerin soru başın 20 TL ücret ödemesi gerekecek. Bu da 200 sorulu bir sınavda tüm soruları incelemek isteyen bir adayın toplamda 4 bin TL’lik ücreti ödemesi gerektiği anlamına geliyor. Ancak adayların her soru için ayrı bir dilekçe hazırlaması gerekecek.

Soru kitapçığının ve cevap kağıdının adaylar tarafından incelenme isteği için de 50 TL ödenecek. Sınav sorularının bilimsel açıdan doğru olup olmadığının incelenmesine yönelik itirazlar, sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içinde genel amaçlı dilekçe örneğiyle yapılacak. Her bir dilekçede sadece bir soruya itiraz edilebilecek. Soru başına itiraz bedeli olan 20 TL, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi hesabına yatırılarak, banka dekontu dilekçeye eklenecek. Soru kitapçığı ve cevap kağıdının adaylar tarafından incelenme isteği için de 50 TL ödenecek. Ayrıca sınav sonuç belgesi almanın ücreti ise 10 TL olarak belirlendi.

Adaylar her türlü yazışmada ÖSYS kılavuzu ve ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan genel amaçlı dilekçe örneğini kullanacak.

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir