Menü Kapat

Ataması Yapılmayan Öğretmenden Bakan’a Mektup !

Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyal çöküntü eğer bir öğretmen eliyle düzelecekse, bu kesinlikle ve kesinlikle sosyal bilgiler öğretmenidir.  İçki masalarına itilen gençler, uyuşturucu müptelası olan yavrular, fuhuş batağına düşürülen genç kızlar eğer bu ülkenin sosyal bir sorunu haline gelmişse, bunun sorumlusu ne bu sorunu yaşayan o kişiler, ne de başlarında duramayan öğretmenleri. Tek sorumlusu eğitim sisteminin başındaki siz değerli yöneticilerimiz.

Sosyal bilgiler öğretmeni ne yapar ? Herkes sosyal bilgiler öğretmeni olabilir mi ?  Size göre herkes bu işi yapabilir. Sadece Kpss dediğiniz güvenirliği ve geçerliliği her zaman tartışılan bu sınavdan branş bazında belli bir puanı alabilen herkes yapabilir.

Dört yıl boyunca tüm zorluklara göğüs gererek okuyanlar demek ki boşuna okumuş size göre. Norm fazlası olan sınıf öğretmenlerinin de 2.728 kişiyi Sosyal bilgiler öğretmeni olarak atadınız. Hani sizin ihtiyacınız yoktu. 20 bin mezun atanmayı beklerken onların gördüğü eğitimi hiçe sayıp Sınıf öğretmenlerini atamak hangi aklın ve mantığın kabul edebileceği bir durumdur ?

Sadece Sosyal bilgiler bölümünden bahsediyorum ama diğer bölümlere de norm kadro fazlalarını atadınız. Mezunlardan özür dilemeyi hiç düşündünüz mü ? Başınızı yastığa koyduğunuzda söndürdüğünüz ocakları, kıydığınız canları hiç düşünüyor musunuz ?

Sizin ve hükümetinizin sorun çözme politikası bu işte. Elektrik faturasına yansıtılan bilmem kaç kalem vergi mahkemeye taşınınca bu sorunu şöyle çözmüştünüz. Tüm o kalemleri tek başlığa toplayıp, bakın biz çok kalem değil tek kalem vergi alıyoruz demiştiniz. Bu sorunu sadece kendi açınızdan çözdünüz. Ama sorun yaşayanlar yönünden artarak devam ediyor.

300 bin atanması yapılmayan öğretmen var. Bu da büyük bir sorun ve çözmek aslında çok basit. İstihdam edebileceğin kadar fakülte aç,  emekli olacakları emekliliğe özendir ve boşlukları atama bekleyenlerle doldur. İşte çözüm bu kadar basit. Bunu hiç okumamış birine de sorsanız çözecektir. İstihdam sorunu yaşarken yığınla üniversite, bölüm açmak mantıkla izah edilebilir mi ?

Evet sorun buydu ve çözümü basitti. Ama siz bunu da faturaya yansıyan kalemleri çözdüğünüz gibi çözdünüz. Alan sınavı diye bir sınav getirdiniz ve seçeceğiniz öğretmenlerin önüne bir kaç bariyer daha koydunuz. Seçtikleriniz çok kaliteli hale mi geldi ? Hayır kendinizi kandırdınız.  300 bin mezun sorunu çözüldü mü ? Kocaman bir hayır. Sadece sorunu siz kendi açınızdan çözdünüz ve asıl sorun yaşayanların yaşadıkları sorunlar daha da arttı. Önceleri kitaplara 200 TL verirken, şimdi bu 400 TL’ye çıktı. Önceleri biraz olsun devletine güvenirken, güvenini azalttınız, öfkesini artırdınız.

Sorun hala devam ediyor Sayın Bakanım, Siz çözdüğünüzü sansanız bile..

7 yıldır ataması yapılmayan herhangi bir öğretmen

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir