Menü Kapat

Bakan Avcı’dan Karma Eğitime Dair Açıklamalar!

Karma eğitime ilişkin tartışmaları değerlendiren Avcı, “Bizim gündemimizde böyle bir madde yok. Karma eğitim zaten zorunlu değil” dedi.

“ANKARA’DA YERİNİ BULDUK İNŞALLAH ORADA DA BİR KIZ İMAM HATİP LİSESİ AÇACAĞIZ”

Avcı, “Mesela kız imam hatipler var ama yetmiyor. Ankara’da bana çok ciddi talepler geliyor. Bizzat Meclis’ten milletvekilleri arkadaşlarımızdan, “Ankara’da biz çocuklarımızı göndermek istiyoruz ama imam hatip lisesi yok” diye. söyleniyor. Ankara’da yerini falan bulduk. İnşallah orada da bir Kız İmam Hatip Lisesi açacağız. Eğitim Birsen de tamamen karma eğitim kaldırılsın kız erkek ayrılsın diye bir taleple gelmiyorlar. Diyorlar ki bu konuda bazı dayatmalar var. bazı kursların eski bir bakan tarafından bundan 15, 20 yıl önce şu kurslara erkek öğrenci de mutlaka alınsın gibi 28 Şubat saçmalıklarından bir tanesi” dedi.

 

“DİN DERSİ TARTIŞMALARINI İLKOKUL DÜZEYİNE DE TAŞIMAK BANA DOĞRU GELMİYOR”

İlkokullardaki din dersi eğitimi tartışmalarına ilişkin Avcı, “Lise ve ortaokullardaki zorunlu din dersi tartışma konusuyken bu tartışmaları ilkokul düzeyine de taşımak bana doğru gelmiyor. Bir çalıştay ile ilkokullarda böle bir ders okutulmak istenirse, bunun içeriği, hangi yaş gurubunda, hangi konu nasıl anlatabilir, anlatılamaz bütün bunların tartışılacağı ayrı dar bir çalıştay ile  ele alınabilir. Eskilerin adab-ı muaşeret dediği, görgü kuralları, birlikte yaşarken birbirimizin hukukuna nasıl riayet ederiz, gibi konuları içerir. Bu ders içinde nasıl bir toplumda yaşadığımızın bilgisinin de çocuğumuzda olması lazım. Camiye ayakkabı ile girilmeyeceğini çocuğumuza öğretirsek bu din dersi olmaz, din kültürü dersi olur. İlkokul düzeyinde zaten budur” diye konuştu.

 

“ALEVİ İNANCI TANITILIRKEN SÜNNİLERİN GÖZÜYLE TANITILDIĞI İDDİALARI DA VAR”

Avcı, “Alevilik konusunu revize etmek istediğimizde farklı öneriler geliyor: Alevi Bektaşi çalıştaylarında söylenen görüşlerden biri de bu dersin genişletilmesi. Hüseyin Çelik, döneminde başlayan genişletilme çalışmaları sürdü. Alevi inancı tanıtılırken Sünnilerin gözüyle tanıtıldığı iddiaları da var. Ama biz Alevilerin gözüyle ders kitaplarını revize edelim dediğimizde çok farklı öneriler geliyor, bu işin sonu yok. Sadece Aleviler açısından değil, Sünniler açısından da siz de kendi mezhebinizle ilgili konuların en kadar yetersiz olduğunu iddia edebilirsiniz. İlla Aleviler yapmıyor bunu” ifadelerini kullandı.

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir