Menü Kapat

Eğitim-Bir-Sen’den Eğitim İş’e Büyük Tepki

Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yemek dualarında birliktelik sağlamak adına okullara gönderdiği yazıdan rahatsız olan Eğitim İş’e Eğitim Bir-Sen Burdur şubesi yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

“Bismillahirrahmanirrahim

Yemeğimi yemeden el açtım Allah’ım sana. Akıl, sıhhat, doğruluk, iyi huylar ver bana. Yemezsem büyüyemem. Okuluma gidemem, çabuk çabuk yiyelim, okulumuza gidelim. Bizi yaratan Allah’a her zaman hamd edelim. Amin.”

 

Eğitim İş tarafından yapılan değerlendirmede, “Besmele ile başlayan duada sıhhat, huy, hamd, Allah gibi soyut kavramlar 3- 4 yaşındaki çocuklara öğretilmeye çalışılmaktadır. Nesnel olmayan hiçbir şeyi bu yaş grubundaki çocuklar anlayamaz” denildi.

 

Eğitim İş Burdur Şubesi’nin yaptığı değerlendirme şöyledir: “Mezhepçi din anlayışının toplumun tüm katmanlarına dayatılması din ve vicdan özgürlüğüne, hâlâ yürürlükte olan Tevhid-i Tedrisat Kanunu’na aykırıdır. Yani müdür bey yasalarda ve yönetmeliklerde olmayan bir şeyi uygulamaya koymuştur. Türkiye Cumhuriyeti kişilerin keyfiyetleriyle değil kanun ve yönetmeliklerle yönetilir. Bu topraklarda beraber yaşamamızın teminatı ‘laiklik’ ilkesidir. Bu ilkeyi asla çiğnetmeyeceğiz.”

 

Bu sözlerden istinaden fikirlerimiz belirtmeden önce bir “destur” çekmeyi uygun buluyorum-lakin destur kavramının da soyut olduğunu muhataplarımıza hatırlatmak istiyorum- demişler ki bu toraklarda beraber yaşamanın teminatı laiklikmiş, doğrudur, lakin hatırlatmakta fayda görüyorum laiklik kavramı türemeden de bu tolum bu topraklarda beraber yaşayagelmiştir. Ayrıca laikliği her fırsatta din kavramlarına karşıymış gibi algılamalarını da biz anlamış değiliz, tabi ne de olsa laiklik soyut kavram(!)

 

Besmele, Allah, sıhhat hamt ve huy gibi kavramlar anlaşılamıyormuş, çocuklar bu kavramları anlayamamış, velileri de laiklik kavramını anlayamıyor “armut dibine düşer” oysa açıp göz ucuyla Kur’anı Kerim’e bir baksalar her surenin başında besmele göreceklerdir. Ama belli ki bu zahmete hiç girmemişler. Kutsal kitabımızda Allah lafzı ise 2697 defa geçmektedir. Diğer kelimeler de defalarca Kur’an-ı Kerimde teleffuz edilir. Arkadaşlar samimiyetle şu konuya bir açıklık getirmeliyiz. Kasıt dua yapmak ise dua dinin gereğidir. Dünyanın bütün dinlerinde kavramlar soyut imgeler üzerinde yoğunlaşır. Nesnel kavram derken Allah’ın yerine bir obje isterseniz o dinin adı putperestlik oluverir. Dua yapılmasına karşı olduğunuzu belirtirseniz o başka, inancı olmayanın duası da olmaz ama biz inanıyoruz ki sizin laiklikten kastınız dinsizlik de değildir ayrıca bu kavramların nasıl mezhepçilik olduğunu anlamış değiliz çünkü islam dinini tüm mezheplerinde bu kelimeler kullanılır Allah kavramını hamd kavramını kullanmayan, besmeleyi bilmeyen mezhep varmış da acaba biz mi bilmiyoruz sözlerimi bitirirken şu konuya da dikkat çekmek isterim. Evet 3-4 yaşındaki çocuk bu kavramları idrak edemeyebilir; ama bu kavramları tam anlamıyla idrak etmek için büyümek de yetmez. Bu kavramları anlamak Allah’ın inayeti ve hidayeti ile mümkündür.
 

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.