Menü Kapat

Gül, yeni misyonunun sinyallerini verdi

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 Ağustos’ta görevini devretmesinin ardından Ankara’ya resmi niteliği olan bir program çerçevesinde yaptığı ilk ziyarette, iç siyasetten uzak nasıl bir bir eski cumhurbaşkanı profili çizeceğinin resmini ana hatlarıyla ortaya koydu.

Aydın HASAN

Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez halk tarafından cumhurbaşkanı seçilmesinin   ardından gözler dönemin Cumhurbaşkanı Gül üzerine çevrilmişti. Gül’ün, yeniden   Başbakanlık koltuğuna oturtulmasına yönelik bazı formüllerin hayata geçirileceğine   ilişkin senaryolar o dönemde tartışma gündeminde yer almıştı. Gül, görevi bıraktıktan   sonra nasıl bir tutum içinde olacağının en net sinyallerinden birini bugünAnkara’da   verdi.

KAYSERİ’DE YENİ PARTİ İDDİALARINI YALANLAMIŞTI

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 Ağustos’ta görevi devretmesinin ardından   ilk ziyaretini memleketi Kayseri’ye yapmıştı. Gül, bu ziyaretinde, yeni kurulacak   bir partinin içinde olacağı iddialarını net bir şekilde yalanlamış ve Cumhurbaşkanı    Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’na destek mesajlarını yinelemişti.

NOBEL ÖDÜLLÜ KONUK

Gül, görevini bıraktıktan sonra özel bir düğün nedeniyle yaptığı ziyaret bir yana bırakılırsa resmi nitelikteki bir program çerçevesinde ilk kez Ankara’ya geldi. Gül’ün görüştüğü ve birlikte sempozyuma katıldığı kişinin profili de önemliydi. Finlandiya eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari,

yakın tarihte başta Kosova olmak üzere, Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Uzak Doğu   Asya’da birçok sorunun çözümü sürecinde üstlendiği arabuluculuk görevinden ötürü   2008 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü. Gül, Nobel Ödüllü Ahtisaari ile   Ankara Palas’ta özel bir görüşme de yaptı. Gül’ün, eski Cumhurbaşkanı olarak   Ankara’da uluslar arası nitelikteki çalışmaları ile öne çıkan Nobel Ödüllü bir   eski cumhurbaşkanı ile görüşmesi ve ortak etkinlik içinde yer alması, Ankara   kulislerinde nasıl bir eski cumhurbaşkanı profili çizmek istediğinin göstergesi   olarak da yorumlandı.

SEMPOZYUMU DIŞİŞLERİ DÜZENLEDİ

Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi  (SAM) tarafından Türkiye-Finlandiya Dostluk Anlaşması’nın 90. yılı dolayısıyla  “Daha Güçlü ve İstikrarlı bir Avrupa İçin Elele” başlıklı sempozyum, bugün öğleden sonra Ankara Palas’ta yapıldı.

 

Sempozyuma; 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Finlandiya’nın eski Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Finlandiya Uluslar arası İlişkiler Enstitüsü Direktörü Teija Tiilikainen ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Profesör Hasan Bülent Kahraman katıldı.

 

Abdullah Gül,  sempozyumda yaptığı sunumda, Türkiye’nin AB üyeliğinin sadece Türkiye’ye değil AB’ye de getirileri olacağını  söyledi. Gül, “AB özgün ama ertelenmiş bir başarı hikayesidir. AB şu an sınırları  olmayan bir kıtadır. Bu proje dünyadaki en önemli küresel projedir. AB güvenlik  bölgesi de bunun en önemli örneklerindendir” diye konuştu.

 

Yaptığı görüşmelerin ardından geceyi Ankara’da bir otelde geçirecek olan Gül; yarın İstanbul’a dönecek.

Abdullah Gül, Ankara, ilk ziyaret,

Milliyet

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.