Menü Kapat

Hangi parti ne kadar yardım alacak?

Devlet yardımı alacak olan siyasi partiler 2015 yılının aynı zamanda genel   seçim yılı olması nedeniyle 3 katı tutarında Hazine yardımı alacak.

 

Siyasi Partiler Kanunu uyarınca devlet yardımına hak kazanan partilerin paralarının   2015 yılı Ocak ayının ilk 10 günü içinde hesaplara yatması bekleniyor.

İŞTE SİYASİ PARTİLER KANUNU UYARINCA YARDIM ALACAK PARTİLER VE PARA MİKTARLARI

Yapılan yardım miktarlarına bakıldığında en büyük payı AK Parti alacak. AK   Parti’nin ardından sırasıyla CHP ve MHP geliyor. Siyasi Partiler Kanunu uyarınca,   son milletvekili genel seçimlerine katılma hakkı tanınan ve genel barajı aşmış    bulunan siyasi partilere her yıl Hazineden ödenmek üzere o yılki genel bütçe   gelirleri “(B) Cetveli” toplamının 5 binde 2’si oranında mali yardım   sağlanıyor.

Bu şekilde hesaplanan ödenek tutarı, devlet yardımı yapılacak siyasi partilere,   genel seçim sonrasında Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen toplam geçerli oy   sayıları ile orantılı şekilde bölüştürülüyor. Milletvekili genel seçimlerinde   toplam geçerli oyların yüzde 7’sinden fazlasını alan siyasi partilere de devlet   yardımı yapılıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2015 seçimleri kapsamında siyasi   partilere verilecek ödeneğin ne kadar olduğunu kamuoyuna duyurdu.

Şimşek, “2015 yılı için siyasi partilere toplamda 531 milyon ödenek konmuştur”   açıklamasını yaptı. Buna göre AK Parti, yapılacak olan Hazine yardımının 297   milyon TL’sini alacak. CHP’nin alacağı yardım tutarı ise 155 milyon TL’yi bulacak.   MHP ise 78 milyon TL Hazine yardımı alacak.

Peki ya HDP? Yeni demokratikleşme paketine göre artık yüzde 3’ün üzerinde oy   alan siyasi partilere Hazine’den yardım yapılması gerekiyor. Fakat son seçimlere   bakıldığında AK Parti, CHP ve MHP dışında hiçbir siyasi parti bu yardımdan faydalanamıyor.   Çünkü bu üç parti dışında, parti olarak yüzde 3 oyu geçebilen hiçbir parti bulunmuyor.   HDP milletvekillerinin bağımsız olarak girdiği seçimlerde aldığı yüzde 6.57   oy ise parti olarak 2015’teki genel seçimlere girmeleri halinde bir sonraki   genel seçimlerde Hazine’den yardım almalarını sağlayacak. Buna karşılık seçim   sisteminde halen yüzde 10’luk seçim barajı değişmediği için HDP’li milletvekillerinin   parti çatısı altında seçime girmeleri durumunda Meclis’e girememe olasılığı    bulunuyor. Yani bir sonraki seçimlerde seçim yardımı almak ile aynı önümüzdeki   seçimlerde baraja takılmak arasında seçim yapmaları gerekiyor. Türkiye’de toplam   seçmen sayısı 52 milyon 806 bin 322, Buna göre her oy başına verilecek yardım   tutarı 10.05 lira olacak.

Habertürk

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir