İşe girenlerin 1 yıllık maaşını devlet verecek!

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek torba yasayla toplumun çeşitli kesimlerine sağlanacak avantajların devlete maliyeti 10 milyar liraya ulaşıyor. Düzenlemeler arasında işbaşında eğitim gören gençlerin maaşların bir yıl boyunca İşsizlik sigortası Fonu tarafından karşılanması da yer alıyor. Halen bu süre 6 ay olarak uygulanıyor. İşbaşı eğitim programı çerçevesinde işe alınan işçilere Fon’dan aylık bin 300 lira ödenecek.

2015 yılı işbaşı eğitim programından 159 bin kişi yararlandı, 2016’da bu rakamın 200 bine çıkacağı tahmin ediliyor. 2015 yılında işbaşı eğitim programına katılanlar için 1 milyar 328 milyon lira maaş ödendi. Sayının 200 bine çıkması durumunda, bir yıllık süreyle ödeme yapılacağı için maliyet 3 milyar 339 milyon lira olacak.

1 İŞÇİ ÇALIŞTIRANA DA % 6 PRİM TEŞVİKİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı tespitlere göre, işbaşında eğitim gören gençlerin yaklaşık yüzde 50-60’lık kısmı, 4-4.5 ay içerisinde daimi olarak işe yerleşiyor. İşbaşında eğitim programından yararlanmak isteyen gençlerin Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) başvurmaları gerekiyor. İşbaşında eğitim programı çerçevesinde işverenlerin yapacağı harcamalar da vergi matrahından düşürülerek ilave destek sağlanıyor. Ayrıca, programı tamamlayan gençleri 3 ay içerisinde işe alan işverenden, 42 aya kadar işveren sigorta primi alınmıyor.

1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen 51 ilde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki işveren sigorta primi muafiyetinin kapsamı genişletildi. Bundan böyle, 1 işçi çalıştıran işveren dahi yüzde 6 prim teşvikinden yararlanacak. Halen 197 bin 649 işyeri 479 bin işçi için bu teşvikten yararlanıyor. Kapsamın genişlemesiyle bu sayı artacak.

POLİS VE UZMAN EK GÖSTERGELERİ TORBA İLE ARTTI

Polis, uzman erbaş ve uzman Jandarmaların ek göstergeleri 2.200’den 3.000’e çıkartıldı. Uzman erbaşlar 1. dereceye kadar yükselebilecekler, başka kamu kurumları için ise 7 yıl beklemeleri gerekecek. Emniyet hizmetleri sınıfı kadrolarında görev yapanlara verilen emniyet hizmetleri tazminatı yüzde 25 artırılacak. Bu düzenlemeden 96 bin uzman erbaş ve jandarma ile 361 bin aktif ve emekli emniyet görevlisi yararlanacak. Tazminat düzenlemeleri emniyet mensuplarının maaşlarında 152 TL ile 707 TL arasında artış sağlayacak.

EMEKLİ ESNAF DESTEK PRİMİ ÖDEMEYECEK

Emekli olduktan sonra esnaflık yapan ve sayıları 600 bine yaklaşan sigortalı, daha önce yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürülmüş bulunan Sosyal Güvenlik Destek Primi’nden tümüyle kurtuldu.SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra esnaflık yapanlar, mart ayından itibaren destek primi ödemeyecekler. Böylece bunların emekli aylıklarından her ay kesilen yüzde 10 oranındaki destek primi artık ceplerinde kalacak. Bu düzenleme de hükümetin seçim vaatleri arasındaydı.

MUHTARIN GÖZÜ Resmi Gazete’DE

Muhtarların net bin lira olan maaşları bin 300 liraya yükseltildi. Muhtarlar, yasa Resmi Gazete’de 14 Şubat’a kadar yayımlanırsa şubatta, sonra yayımlanırsa mart ayında zamlı maaş almaya başlayacaklar.

TORBA YASADAN KİMLER YARARLANACAK?

Muhtarlar: Yıllık 185 milyon lira.

Emekli esnaf: Sosyal Güvenlik Destek Primi’nin kaldırılmasıyla 1 milyar lira. Gençler:2 yıl GSS prim muafiyetiyle 942 milyon lira.

İşbaşında eğitim: 3 milyar 339 milyon lira.

Yüzde 6 işveren teşvikinde 10 işçi koşulunun kaldırılması: 780 milyon lira. Doğum sonrası yarı zamanlı çalışma hakkı: 654 milyon 658 bin lira.

Yem ve gübrede KDV muafiyeti: 1 milyar 850 milyon lira.

GENÇ GİRİŞİMCİ 3 YIL VERGİDEN MUAF

İlk defa kendi işini kuran 29 yaşından küçük girişimcilere, üç yıl süreyle vergi kolaylığı sağlanacak. Kazançlarının 2016 yılı itibarıyla 12 bin 600 liralık kısmı üç yıl vergiden muaf tutulacak.

YEM VE GÜBREDE KDV AVANTAJI

Çiftçileri desteklemek amacıyla yemde yüzde 8, gübrede ise yüzde 18 olan KDV oranı sıfırlanacak.

KÜÇÜK ESNAFA VERGİ MUAFİYETİ

Kazançları basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin liraya kadar olan kazançlarından vergi alınmayacak.

GENÇLERE HARÇSIZ PASAPORT HAKKI

Öğrenimleri devam eden gençlerden 25 yaşına kadar pasaport harcı alınmayacak.

MEZUN GENÇTEN 2 YIL GSS PRİMİ ALINMAYACAK

Lise ve üniversiteden mezun olan gençlerden iki yıl süreyle Genel sağlık Sigortası (GSS) primi alınmayacak. Bu dönemde primler devlet tarafından karşılanacak.

Okulu bitirdikten sonra henüz iş bulamayan gençlerin kâbusu olan Genel Sağlık Sigortası’nda (GSS) 2 yıllık kolaylık sağlandı. Torba yasa, okuldan mezun oldukları halde işe giremedikleri için sağlık hizmetinden yararlanamayan 517 bin gence iki yıl zaman kazandıracak. GSS sistemine göre, lise ve dengi öğrenim gören gençler 20 yaşına; üniversite öğrenimi görenler ise 25 yaşına kadar aileleri üzerinden sağlık hizmeti alabiliyorlar. Anne babaları herhangi bir işte çalışmayan gençler ise ebeveynlerine sağlanan “yeşil kart” hakkından yararlanabiliyorlar.

SAĞLIK HİZMETİ ALAMIYORLAR

Fakat, okulu bitirdikleri andan itibaren, işsiz olsalar bile ailelerinin ekonomik durumuna göre GSS primi ödemek zorunda kalıyorlar. Örneğin anne babası memur olan tek çocuklu bir ailenin çocuğu üniversiteyi bitirdikten sonra işe girmemişse aylık 395 lira dolayında prim borcu ile karşı karşıya kalabiliyor.

Kimin ne kadar prim ödeyeceği gelir testi ile belirleniyor. Teste girmeyenlerde haberleri bile olmadan aylık 395 lira üzerinden borçlu durumuna düşüyorlar.

Prim borcunu ödeyemeyenler Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) sağlık hizmeti alamıyorlar. Yasa değişikliğiyle, lise veya üniversiteden mezun olan gençlerin, mezun oldukları tarihten itibaren 2 yıl süreyle GSS primleri devlet tarafından karşılanacak. Bunlardan 2 yıl boyunca GSS primi alınmayacak. Sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilecekler.

BORÇLARIN SİLİNMESİ 2. PAKETLE OLACAK

Ancak, 2 yıllık prim muafiyeti için de üst sınır lise mezunlarında 20 yaş, üniversite mezunlarında da 25 yaş olacak. Çift dikiş atarak okulunu uzatan gençler mezun oldukları tarihte bu yaş limitlerini doldurmuşlarsa 2 yıllık prim muafiyetinden yararlanamayacaklar.

Halen 5 milyonu aşkın gencin SGK’ya 9 milyar lira dolayında GSS prim borcu bulunuyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu 1 Kasım seçimleri öncesinde gençlerin bu prim borçlarının silineceği müjdesini verdi. Hükümet GSS sistemiyle ilgili geniş kapsamlı bir değişikliğe hazırlandığı için, borçların silinmesine ilişkin düzenleme, bir sonraki paketle TBMM gündemine gelecek.

GENÇLERE 30 HAZİRAN’A KADAR BORÇ SORULMAYACAK

SGK’ya GSS prim borcu bulunanlar normalde sağlık hizmetinden yararlanamıyorlar. Ancak, seçim vaatleri kapsamında, gençler hakkında 30 Haziran 2016 tarihine kadar prim borcu sorgulaması yapılmayacak. Borçlu gençler bu tarihe kadar Sağlık Bakanlığı ve devlet üniversitelerine ait hastanelerde verilecek sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilecekler

Yorum Gönderin

Your email address will not be published.