Menü Kapat

İşte yeni bakanlar kurulu

Başbakan vekili Ahmet Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı.

Davutoğlu, bir önceki Başbakan Erdoğan’ın kabinesinden farklı olarak dört yeni isim ekledi. Numan Kurtumuş ve Yalçın Akdoğan Başbakan Yardımcısı olurken, Nurettin Canikli Gümrük ve Ticaret Bakanı oldu. Volkan Bozkır da AB Bakanlığı görevine getirildi.

Kabinede yeri değişen tek bakan ise, Davutoğlu’nun eski görevi olan Dışişleri Bakanlığı’na kaydırılan Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Çavuşoğlu bir önceki kabinede AB Bakanı idi.

GİDENLER

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Davutoğlu’nun kabine dışı bıraktığı isimler arasında. Ayrıca, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da kabine dışı kaldı.

 

 

İşte yeni kabine

Başbakan Ahmet Davutoğlu

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ

Aile Bakanı Ayşenur İslam

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır

Teknoloji Bakanı Fikri Işık

Çalışma Bakanı Faruk Çelik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz

Orman Bakanı Veysel Eroğlu

Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi

 

Ayrıntılar geliyor…

 

BOZKIR ESKİDEN MÜSTEŞAR OLDUĞU BAKANLIĞIN BAŞINA GEÇTİ

 

Başbakan Davutoğlu’nun AB Bakanlığı’na getirdiği isim, AK Parti’nin İStanbul Milletvekili Volkan Bozkır, halen TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığını yürütüyordu.

Bozkır, AB Bakanlığı için çok tanıdık bir isim; Çünkü siyasete girip, 2011 yılındaki seçimlerde AK Parti’den İStanbul milletvekili seçilmeden önce, AB Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütüyordu.

Diplomatik kariyerden gelen emekli Büyükelçi Volkan Bozkır, Dışişleri Bakanlığı’ndaki görev süresi boyunca da AB işleriyle yakından ilgilenmiş bir isim. Bozkır, bir dönem Türkiye’nin AB nezdindeki Büyükelçilik görevini de yürüttü.

1971 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Bozkır, 1972 yılında Dışişleri Bakanlığı’na girdi, 2011 seçimlerinden hemen önce ise emekli olarak bakanlıktan ayrıldı.

 

DEMİREL’İN ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ

 

Bozkır, diplomatik kariyeri sırasında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in özel kalem müdürlüğü görevinde de yer aldı. Cumhurbaşkanlığı dış politika danışmanı olarak da çalıştı.

 

MALİYE BAKANI OLMASI BEKLENİYORDU GÜMRÜK BAKANI OLDU

 

Ak Parti’nin Meclis ayağındaki en güçlü isimlerden biri olarak sayılan Nurettin Canikli’nin ismi her hükümet değişikliğinde ‘maliye bakanı’ olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak Davutoğlu kabinesinde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak yer buldu. Ak Parti’nin kurucu isimleri arasında yer alan ve Başbakan Erdoğan’ın en güvendiği kişilerden biri olan Canikli, TBMM Grup Başkanvekili olarak görev yapıyordu.

 

1960 Giresun doğumlu Canikli,  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Ekonomi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesi’nde para-banka-finansman alanında tamamladı.

 

Maliye Bakanlığında Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve İstanbul Defterdarı Vekili olarak görev üstlendi. Yeni Şafak gazetesinde ekonomik konularda köşe yazarlığı yaptı. Yeminli mali müşavirlik şirketinin ortağı olarak faaliyette bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi olan Canikli, 22 ve 23. Dönemde Giresun Milletvekili seçildi. 22. Dönemde TBMM Kamu İktisadî Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi oldu.

Canikli, 4 çocuk babası.

 

 

YİNE KABİNEDE DIŞARDAN BAKAN SAYISI İKİ OLDU

 

 

Numan Kurtulmuş’un Başbakan Yardımcısı görevine getirilmesi ile birlikte, yeni hükümette “dışardan bakan” sayısı iki oldu. İçişleri Bakanı Efkan Ala gibi Kurtulmuş da milletvekili değil. Kurtulmuş, TBMM’nin ilk genel kurul toplantısında kürsüde milletvekili yemini ederek, dokunulmazlık dahil, tüm vekil haklarına da sahip olacak.

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir