İÜ, tek şarjla 500 kilometre giden araç üretti

İstanbul Üniversitesi tarafından üretilen ve tek şarjla  yol katedebilen yüzde 100 yerli tasarım elektrikli otomobil T-1, Samsun’da tanıtıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen tanıtıma vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken öğrenciler üretimini yaptıkları, ağırlığı 500 kilogramı aşan,  uzunluğundaki T-1 adını verdikleri otomobil ile meydan üzerinde tanıtım turu attı.

Aracın tasarım ve üretim aşamasının dışında sürücülüğünü de üstlenen İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü son sınıf öğrencisi Serdar Zurnacı, gazetecilere, aracın üretimi ve teknik özellikleri konusunda bilgi verdi.

İstanbul Üniversitesi olarak öğrenci ve akademisyenlerden oluşan bir grup ile elektrikli otomobil ürettiklerini ve söz konusu araçla 13 ilde 5 bin kilometre yol katetmeyi planladıklarını anlatan Zurnacı, “Yaptığımız araç ile üç gün önce yola çıktık.  yol katederek önce Ankara’ya ulaştık. Bugün Ankara’dan yola çıkarak Samsun’a geldik. Cumhuriyet Meydanı’nda aracımızı halkımıza tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Türkiye’de elektrikli bir otomobil geliştirmenin gururunu yaşadıklarını anlatan Zurnacı, şöyle konuştu:

“Çok mutluyuz. Elektrikle çalışan bir otomobil yaptığımız ve bu araç ile  gibi uzun bir menzili tek şarjla katedebildiğimiz için. Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyoruz. Bizim aracımız  ağırlığında, maksimum 4 yolcu kapasitesi var. Tek şarjla  yol gidebiliyor. Şarj istasyonu yanında olduğunda 4 saatte şarj olabiliyor. Maksimum hızı saatte 120 km. Aracın bize maliyeti 450 bin lira oldu. 20 kişi yaklaşık 1,5 yılda bu aracı tasarlayarak üretebildik.”

Hedeflerinin ileride yapılacak yerli elektrikli araçların alt sistemlerini şimdiden geliştirerek hazır hale getirmek olduğunu, bunun için de araştırma ve geliştirme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Zurnacı, “Türkiye’de şimdiden uygun bir elektrikli aracın nasıl olacağını ortaya koyabilmeyi ve bu konuda kaynak oluşturmayı, sonuca ulaşmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Zurnacı, aracın yollarda vatandaşların ve sürücülerin ilgisini çektiğini, insanların tasarımı yüzde 100 yerli bir otomobil üretilmiş olmasından dolayı mutluluk duyduğunu ve hatıra fotoğrafları çekindiklerini söyledi.

Söz konusu aracın 2 ay önce TÜBİTAK tarafından düzenlenen ve 30 üniversiteden elektrikli araçların katıldığı Elektro Mobil Yarışmasında birinci seçilerek “en verimli araç” unvanını kazandığını hatırlatan Zurnacı, aracın motor ve batarya kısmı dışında tüm üretimi ile tasarımının yerli olduğunu dile getirdi.

Ev tipi priz ile 8 saatte tam şarj kapasitesine ulaşan elektrikli aracın Samsun’un ardından Trabzon’da tanıtılacağı öğrenildi.

Anadolu Ajansı

Yorum Gönderin

Your email address will not be published.