Menü Kapat

Kabinede en az altı bakan değişecek

Erdoğan bugün saat 22.00’de Çankaya Köşkü’nde Davutoğlu’na hükümet kurma görevi verecek. Dışişleri için iki isim var. En az altı bakan değişecek.

Sözcü kim olacak?

Ak Parti kulislerine göre Erdoğan’ın danışmanı ve  Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın kabineye girmesi kesin gibi. Akdoğan’ın yeni dönemde Bülent Arınç’ın yerine Hükümet Sözcüsü olacağı konuşuluyor.

Babacan kaldı

Davutoğlu’nun seçimlere kadar beraber çalışmayı istediği  Ali Babacan da koltuğunu koruyacak. Ahmet Davutoğlu’nun yerine yeni Dışişleri Bakanı olarak Mevlüt Çavuşoğlu’nun adı geçiyor.

DAVUTOĞLU: KABİNE CUMA ÖĞLENE BİTMİŞ OLUR

Ak Parti Genel Başkanlığı’na seçilen Ahmet Davutoğlu ilk röportajını memleketi  Konya’da yayın yapan KONTV’ye verdi. Yeni kabinenin kurulmasına ilişkin de konuşan Davutoğlu, “kabine kuruluşu, cuma öğlene kadar bitmiş olacak. Türkiye’nin zaman kaybına tahammülü yok” ifadelerini kullandı.

“YENİ KABİNE CUMA GÜNÜ”

Erdoğan bugün kongre öncesi yaptığı konuşmada “Ortak adayımız Dışişleri Bakanımız, Konya Milletvekilimiz Ahmet Davutoğlu Bey oldu. Cumhurbaşkanılığı ile ilgili yemin törenini yaptıktan, devir teslimden sonra kendilerine kabineyi kurma görevini vereceğiz. Cuma yeni kabinemizi kuracağız. Sizlerden ayrılmıyorum, bunu bilmenizi istiyorum. Bugüne kadar Genel Başkan, Başbakan sıfatıyla aranızdaydım bundan sonra 10 Ağustos’ta seçmiş olduğğunuz ilk Cumhurun Başkanı olarak aranızda olacağım” demişti.

YENİ KABİNEDE HAKAN FİDAN OLMAYACAK

Hükümeti kurmakla görevlendirilecek Davutoğlu’nun kabinede önemli değişiklikler yapması bekleniyor.

Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, bugün TBMM’de ant içip Köşk’e çıktıktan sonra gece Ahmet Davutoğlu’na 62. Hükümeti kurma görevi verecek. Davutoğlu ise, kabinesini hiç vakit kaybetmeden yarın Köşk’ün onayına sunacak. Yeni Bakanlar Kurulu’nda bazı isimlerin kabine dışı kalması bazı isimlerin ise yer değiştirmesi bekleniyor.

Kabine dışı kalabilecekler arasında Bülent Arınç, Beşir Atalay, Taner Yıldız, Hayati Yazıcı, Faruk Çelik ve Mehdi Eker’in isimleri sayılıyor.

Başbakan Erdoğan’ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan ve Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Grup Başkanvekilleri Mahir Ünal ile Nurettin Canikli’nin de kabineye girebilecekleri ifade ediliyor.

Kulislerde adı Dışişleri Bakanlığı için konuşulan Hakan Fidan’ın ise çözüm sürecinde etkin rol üstlendiği için bakan yapılmayabileceği kaydediliyor.

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.