Menü Kapat

Kpss Branş Sıralamaları Değişti !

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI Tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İç Tüzüğü’nün 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 19.08.2013

Nursel AYDOĞAN
Diyarbakır Milletvekili
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu tarafından 7-8-14 Ağustos 2013 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın sonuçlarının hemen akabinde 7 Ağustos 2013 tarihinde sınava girmiş olan adayların branş başarı sıralaması yayınlanmıştır. Ancak 19 Ağustos 2013 tarihinde branş sıralamalarının değiştiğine dair basına yansıyan iddialar bulunmaktadır. İddialar göre branş sıralamaları ÖSYM’nin 7 Ağustos tarihinde açıklamış olduğu sıralamadan farklı olarak 1-3 sıra halinde değişimler yaşanmış ve bu iddialara binlerce memur adayı çeşitli basın yayın organlarında tepki göstermiştir.
Bu Bağlamda;
1-Bakanlık olarak söz konusu branş sıralamasına ilişkin sistem veri güvenliğisağlanmış mıdır? Söz konusu güvenlik sağlanmış ise branş sıralamalarının 7 Ağustostarihinden itibaren değiştirilmesinin gerekçesi nedir?
2-Değiştirilen Branş değişikliği iddialarına ilişkin kamuoyuna bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?
3-Bakanlık olarak tarafınıza 2010 yılı Temmuz ayı itibariyle sınav sonuçlarının değiştiği iddiasına dair gelen başvuru sayısı nedir? Bu başvurulardan kaçı işleme alınmıştır? Bu başvurulardan kaçının başvurusu sonuçlanmıştır?
4-ÖSYM’ye ilişkin tarafınıza açılan dava sayısı nedir? Bu davalardan kaçı hakkında ÖSYM aleyhine karar verilmiştir?
5-Son 3 yıl içerisinde sürekli bir güvenlik zafiyetinin yaşandığı ÖSYM’nin toplumda bıraktığı olumsuz algının değiştirilmesine yönelik bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir