Menü Kapat

KPSS’nin kalkmayacağının resmi kanıtı

Kısa bilgi

Mart ayında medyada KPSS’nin kaldırılacağına dair haberler çıkmıştı. Prim ve   dikkat çekme peşinde koşan birkaç gazetecinin adayların psikolojisini hiçe sayarak   ortaya attığı bu iddialar piyasada oldukça büyük yankı uyandırmıştı. İddiaya   göre Bakanlar Kurulu toplantısında KPSS’nin kaldırılacağı konusunda görüşme   yapılmıştı. Ancak birkaç bakan tarafından da bunun aksi yönde görüş belirtilse   de bu iyi yöndeki açıklamalar, kötü haber kadar ilgi uyandırmamıştı.

Konunun gerçek yüzü

Bir süredir DPB, MEB ve ÖSYM kamuya giriş sisteminin geliştirilmesi hususunda   çalışmalar yapmaktaydı. Bu kapsamda KPSS, YDS ve KPSS’ye ilişkin ufak tefek   değişiklikler de yapılmıştı. Ancak bunun yanında sistemi daha geliştirmek için   8 farklı model üzerinde çalışılmaktaydı. (Bunlar teknik detaylar içeren ve yazdığımızda   adaylar tarafından yeni dedikodulara yol açacağı için belirtmiyoruz) Bu modellerden   bir tanesi de “hiç KPSS ile uğraşmayalım eskiden olduğu gibi her kurum   kendi sınavını kendisi yapsın” modeliydi.   Bu modellerin görüşüldüğü bir toplantı sonrası bunlardan haberdar olan birkaç   gazeteci bunlar içinde Türkiye’de en çok sükse yaratacak ve dikkat çekecek olan   “KPSS’nin kaldırılacağı” modelini piyasaya servis etti. (belki de   diğer modellerin bu kişilerce anlaşılamamış olabileceği de savunulabilir)

Konu Türkiye genelinde tamamen yanlış anlaşıldı

Zaten milyonlarca işsizlik ordusuna katılma korkusuyla yaşayan ve gelecek kaygısı    taşıyan adaylar bu haber üzerine adeta yıkıldı. Bununla ilgili farklı farklı    dedikoduların türediği de oldu. Ayrıca bürokrat ve siyasiler de bu duruma oldukça   tepkisiz kaldılar.

Kitap satışlarında düşüş

KPSS’nin kalkacağına ilişkin iddialar bu alana yönelik kitapların satışında   ciddi düşüşe neden oldu. 2014’ten sonra bir daha sınav yapılmayacağı düşüncesi   2015’e hazırlanmak isteyen adayların hevesini kırdı ve kitap satışlarını da   etkiledi. Ve bu durum hala da devam ediyor.

KPSS kurslarına kayıt alaşağı oldu

2014 KPSS yapıldı ancak 2015 ve sonrasında KPSS olmayacağını düşünen adaylar   KPSS kurslarına kayıt yaptırmaktan imtina ediyor. Önceki dönemlerde 10 grupluk   açan kurslar şimdi 5-6 grup açınca durumlarının şuanki piyasaya kıyasla oldukça   iyi olduğunu belirtiyorlar.

“Dayımız yok ki” bunalımı

KPSS kalkarsa onun yerine nasıl bir sistemin geleceği ya da bir sistemin de   gelip gelmeyeceğinin belirsizliği adayları da bunalıma soktu. Bu dedikodu yüzünden   “dayısı olan atanacak” yargısı daha da belirginleşti.

ÖSYM bu sefer hayırlı bir iş yaptı

Bu asılsız dedikodunun sonuçları ve yansımaları devam ederken ÖSYM bu hafta   herkesi şaşırtarak kamu yararına uygun ve hayırlı bir iş yaptı. Normalde yıl   içinde yapılacak sınavların takvimi Ocak ayının başında belirlenmekte iken ÖSYM   bu sefer 2015 sınav takvimini 6 ay önceden yani Ağustos ayında yayınladı. Buna   göre 2015 KPSS 4-5 Temmuz’da yapılacak. bu da KPSS kalkacak saçmalıklarının   yalan ve boş dedikodular olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Adaylarımızın korkacağı bir durum yok

2015 ve ya 2016 KPSS’ye hazırlanmayı düşünen adaylarımızın yersiz kaygılardan   kurtulmalarını öneriyoruz. KPSS kalkmayacak ve bu yüzden çalışmalarınızı ertelemeyin   ve bitirmeyin. KPSS kurslarına gitmeyi düşünüyorsanız bu konuda tereddüdünüz   olmasın ve vakit daha fazla ilerlemeden kaydınızı mutlaka yaptırın.

Kutay Seymen ARIKAN

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir