Menü Kapat

Kürtçe öğretmen kadrosu açıldı

Hükümetin çözüm sürecine katkı sağlaması için Kürtçe ve Lazca gibi Yaşayan Dil ve Lehçeleri okullarda seçmeli ders haline getirmesinin ardından bu yönde yeni bir adım daha geldi. Daha önce Kürtçe ve Lazca gibi derslerin okullarda okutulabilmesi için ücretli öğretmenlik formülünü devreye sokan Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl ilk defa bu seçmeli dersler için kadrolu öğretmen ataması yapacak. Daha önce okullar açılmadan bu seçmeli dersleri kaç öğrencinin seçtiğini belirleyemeyen Bakanlık, bu nedenle illerdeki ihtiyaçları da tespit edemiyor ve bu dersler için kadrolu öğretmen ataması yapılamıyordu.

Bu derse giren kişilerin kadrolu öğretmen olması için çalışma başlatan Bakanlık, aradığı formülü buldu. Buna göre Bakanlık, Kürtçe ve Lazca gibi alanlarda yüksek lisans veya lisans eğitimi alan kişileri diğer öğretmen adaylarından farklı olarak okullar yerine il milli eğitim müdürlüklerine atayacak. Doğu illerinde bazı kişilerin derslerde öğrencilere ‘PKK propagandası’ yaptığını belirleyen Bakanlık, kadrolu öğretmen atamasıyla bunun da önüne geçmiş olacak.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, konu ile ilgili 3 gün önce karar alındığını belirterek, “Kırmançi ve Zazaca lehçelerinde norm kadro oluşturmak için çalışmalarımız tamamlandı. Bu yıl tezsiz yüksek lisans veya lisans eğitimi almış öğretmen adaylarından atama yapacağız” diye konuştu.

ATAMA BEKLEYENLERE UMUT

4+4+4 12 yıllık kademeli ve zorunlu eğitim sistemiyle birlikte Kürtçenin seçmeli ders olmasının ardından bazı üniversiteler Kürtçe öğretmen ihtiyacının giderilebilmesi için bölümler açmıştı. Bu üniversitelerin ilgili bölümlerinin tezsiz yüksek lisans programından mezun olan Kürtçe öğretmeni adayları atama beklemeye başlamıştı. Fakat MEB, bu dersler için atama yapamıyordu. Yeni formülle birlikte atama bekleyen birçok öğretmen adayına da atanma umudu doğmuş oldu.

Gökhan Kaya


Kürtçe öğretmen ataması müjdesini veren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, atamaların ihtiyaca göre belirleneceğini belirterek, “Elimizde hangi branşlarda ne kadar öğretmene ihtiyacımız var önce buna bakıyoruz. Bu branşlarda en çok hangi illerde açığımız var ona bakıyoruz. Dolayısıyla 40 bin yeni öğretmen adaylarımızı, ihtiyaç duyduğumuz branşlara göre oranlıyoruz” dedi.

Yeni branşların olduğunu da açıklayan Avcı, “Seçmeli ders olarak ‘Yaşayan Diller ve Lehçeler’ diye bir seçmeli dersimiz var. Bu ders altında Kırmançi, Zazaki yani Kürtçe seçmeli dersimiz var. Kafkas dillerinden seçmeli derslerimiz var. Hangi ilde kaç Kürtçe veya Lazca, Çerkezce öğretmenine ihtiyacımız var, bunların dökümlerini çıkarıyoruz. Bu alanda tezsiz yüksek lisans, lisans eğitimi yapan öğrencilerimiz bu derse öğretmen olarak atanacak. Ama bunları okullara atayamıyoruz, her okulda Kürtçe öğretmene ihtiyacımız yok. Onları il milli eğitim müdürlüklerine atayacağız. Müdürler hangi okulda bu ders seçilmişse oralara görevlendirilecek. Öğretmen adaylarımız bu ders yılından itibaren atanacak” dedi. Yaşayan Diller ve Lehçeler bölümü yüksek lisans eğitimi alan 900 öğretmen adayı da atanmayı bekliyor.

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.