Menü Kapat

Liselerde başörtüsü yasağı kaldırıldı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç: “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullardaki öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmeliğin 4. maddesinin birinci fıkrasının E bendinde yer alan ‘başı açık’ ibaresi ve aynı bendin son cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.”

Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yaptı.

Arınç, okullarda baş açık öğrenim görülmesini öngören hükmün kaldırıldığını,    düzenlemenin bu gece yarısı kaldırılacağını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Arınç’ın ifade ettiği yönetmelik “Milli Eğitim Bakanlığına   Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik”tir.

Bu yönetmeliğin 4. maddesi şu şekildedir:

“Madde 4 – (1) Öğrenciler;   a) Öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet   ve benzeri takılar takamaz,   b) İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan   kıyafetler giyemez,   c) Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez,   ç) Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek,   derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez,   d) Siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka,   çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz ve giysileri giyemez,   e) Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur,   makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz. 3 üncü maddenin altıncı fıkrası hükümleri   saklıdır.”

MEB, yukarıda yer verilen 4/e bendindeki ifadeyi kaldırmaktadır.

Yönetmelik, resmi ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini   kapsamaktadır. Düzenlemenin sadece liseleri mi yoksa tüm eğitim düzeylerini mi kapsayacağı, Resmi Gazetede yayınlanacak olan yönetmelik ile netleşecektir.

Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu, MEB, Milli Eğitim Bakanlığı, başı açık,

Memurlar.Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.