Menü Kapat

Mal Bildirimi Beyannamesi aileyi de kapsıyor mu?

2015 yılına girdik ve kamu çalışanları mal bildirimi beyannamesi yapmaya başladı. Çünkü her 5 yılda bir mal bildirimi beyannamesi yapmalıyız. Peki bu bildirim de aile fertlerinin hangi kazançlarını bildirmeliyiz?

657’nin 28. maddesinde ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı açıklanmıştır. Bu maddedeki kurallara göre;

1- Memurlar, Ticaret Kanununa göre tacir veya esnaf sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz.

2- Memurlar herhangi bir ticaret şirketinde görev alamaz.

3- Memurlar, mesleki faaliyette bulunmak için ofis veya büro açamaz.

4- Ancak memurlar limited şirketlerde ve anonim şirketlerde, yönetici olmamak kaydıyla ortak olabilir. Ayrıca üyesi oldukları kooperatiflerde, yönetim, denetim kurulu üyesi de olabilir.

Bu maddeye göre şartlar aile bireylerini de kapsamaktadır. Aile bireylerinde biri kazanç sağlayan bir iş yaparsa 15 gün içinde kurumlarına bildirmeliler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir