Menü Kapat

Memurun veya öğretmenin rapor hakkı(!)

Devlet memurlarının yıllık izin hakkı 657 sayılı Kanunun 102. maddesinde, mazeret   izni ise 104. maddesinde düzenlenmiştir.

Ancak zaman zaman şahit olduğumuz bazı olaylarda, memur arkadaşların, özellikle   de öğretmen arkadaşlarımızın, yıllık izinlerini hesaplarken bu izne hastalık   raporları için öngörülen izinleri de ilave ettiklerine şahit olmaktayız.

Bir memurun veya öğretmenin, hasta olmamasına rağmen kişisel nüfuzunu kullanarak,   doktorlardan rapor alarak mesaiye gelmemesinin etik olmadığı açıktır. Bu yola   başvuruların sayısının fazla olması, yapılanın doğru olduğunu göstermez.

Kendi kişisel sorunlarını çözmek için memurluğun tanıdığı izinleri yeterli   görmeyip, bazen 3 gün bazen de bir hafta süreyle rapor alan bir öğretmen öğrencilerinin   haklarını, memurlar ise hizmet alan vatandaşların haklarını yemiş olur.

Bir öğretmenin veya memurun, “devletin malı deniz… diyerek deveyi amuduyla   götürenler varken” benim rapor almam mı sorun oluyor diyerek olaya   yaklaşması, soruna yanlış yaklaşımın bir göstergesidir. Zira herkesin sorumlu   olduğu topluluklar farklıdır. Eskilerden kalan bir söz vardır. Suimisal misal   değildir. Yani kötü örnek, örnek olamaz. Başkasının veya çoğunluğun aynı şekilde   ve yanlış yapıyor olması, bizlerin de aynı yanlışı yapmamızı gerektirmez.

Sahte rapor alarak işe gelmeyen bir kamu görevlisi en başta yalan söylemiş    olmaktadır. İkinci olarak ise rapor süresince maaşını almış ama çalışmamıştır   yani hak etmediği bir maaşı almıştır. Üçüncü olarak, öğretmenler özelinde söyleyecek   olursak öğrencilerinin hakkına girmiştir.

Bu nedenle, memurun rapor hakkını yıllık izne ilave bir izin hakkı olarak görmemesi   ve hiçbir halde bu yola başvurmaması gerekmektedir.

Memurlar.Net - Özel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir