Menü Kapat

MHP, 2015 Seçimlerinden önce olağanüstü kongreye hazırlanıyor

MHP Kongresi‘nin 2015 Haziran Genel Seçimleri öncesinde ilkbaharda gerçekleştirilmesi gündemde. MHP büyük kongresi de erkene alınıyor!

MHP büyük kongresini erkene alınıyor. MHP’nin geçtiğimiz günlerde yapılan MYK’sında il ve ilçe kongrelerinin başlaması kararı alındı. Büyük kongre için süreç başladı. Kongrelerin erken tamamlanması ve takvimin erken bitmesi halinde 2015 sonbaharında yapılacak MHP daha güçlü hazırlanacak.
 
MHP önümüzdeki günlerde MYK’yı tekrar toplayarak kongre takvimine ilişkin nihai kararı alacak. Ardından milletvekilleri, belediye başkanlarına kamp yapacak, hem kongre hem de seçim çalışmalarını başlatacak. Aralık, Ocak aylarında yapılması planlanan kongreler daha erken yapılarak kongre takviminin öne çekilmesi sağlanacak.
MHP Teşkilatları ilçe kongrelerini tamamladıktan sonra il kongrelerine yapacaklar. Kongre tarihinin önümüzdeki günlerde MHP Genel Merkez yönetimi tarafından açıklanması bekleniyor.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin alınan kongre kararıyla birlikte seçim öncesi hem teşkilatını hem de parti yönetimini belirleyerek elini hem rahatlatması hem de güçlendirmesi hedefleniyor. Seçim sonrasında yapılacak bir kongrenin seçimlerde beklenen oy oranına ulaşılamaması durumunda parti yöneticilerini zor durumda bırakması da bu manevrayla önlenmiş olacak.
MHP KONGRESİNDE GENEL BAŞKAN ADAYLARI KİM OLACAK?
MHP’de Bahçeli’nin karşısına şu anda aday çıkması beklenmiyor. Ancak kongre tarihinin yakınlaşmasıyla birlikte daha önce Bahçeli’nin karşısında aday olan Trabzon Milletvekili Koray Aydın’ın ve başka bir ismin çıkıp çıkmayacağı netleşecek.
Sosyal medyada özellikle MHP Iğdır milletvekili Sinan Oğan‘ın Bahçeli’den sonra partinin başına geçmesi için çalışmalar başlatıldı bile.  Koray Aydın ismi üzerinde parti tabanı mutabık kalamadı. Koray Aydın‘ın bakanlığı döneminde ve sonrasında adının yolsuzlukla anılması, parti tabanını rahatsız ediyor. Bahçeli’ye muhalif kesimin, adı kirlememiş birini Bahçeli’nin karşısına çıkarabileceği belirtiliyor. İsim üzerinde kesin bir karar alınmasa da, partiyi sırtlayabilecek ve aktif bir vekil olan Sinan Oğan‘ın adı en çok konuşulan isim oldu.
GEÇTİĞİMİZ HAFTA KILIÇDAROĞLU DA KONGREYE GİTMİŞTİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, parti için muhalefetin kongre isteklerine kayıtsız kalmayarak kendisi kongreye gitmiş ve kongreden elini güçlendirerek çıkmıştı. Ancak Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkan Muharrem İnce’nin aldığı oy da çok konuşuldu. Kılıçdaroğlu’nun tabanın rahatsızlığını dikkate alarak adım atması bekleniyor.

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir