Menü Kapat

Milli Eğitim Şurası’nda OSMANLICA Bombası!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen “19.  Milli Eğitim Şurası” 3. gün çalışmalarını tamamladı. Öğretim programları ve  haftalık ders çizelgelerinin görüşüldüğü komisyonda, Osmanlı Türkçesi’nin zorunlu  ders olarak bütün liselerin öğretim programlarında yer alması benimsendi.

Antalya’da düzenlenen şurada, “Öğretim Programları ve Haftalık Ders  Çizelgeleri”, “Öğretmen Niteliğinin Arttırılması”, “Eğitim Yöneticilerinin  Niteliğinin Arttırılması” ve “Okul Güvenliği” konularının ele alındığı  komisyonlar, 3. gün çalışmalarını sonlandırdı.
Öğretim programları ve haftalık ders çizelgelerinin görüşüldüğü  komisyonun, öğleden sonraki oturumunda, lise kademesine ilişkin öneriler ele  alındı.
Ögrencinin bir haftada aldıg?ı toplam ders sayısının çes?it olarak  azaltılması amacıyla derslerin bir kısmının dönemlik olarak uygulanması; dil ve  anlatım dersi ile Türk edebiyatı dersleri birles?tirilerek, “Türk dili ve  edebiyatı” dersi olarak verilmesi; gerekli yasal düzenlemeler yapılmak suretiyle  sağlık bilgisi dersi ile trafik ve ilk yardım derslerinin içeriklerin  sadeleştirilerek ilgili derslere dağıtılması; bütün ortaöğretim kurumlarında  haftalık ders saatinin azaltılması önerileri benimsendi.
Osmanlı Türkçesi zorunlu ders olsun önerisi
Osmanlı Türkçesi’nin liselerde zorunlu ders olarak bütün liselerin  öğretim programlarında yer alması önerisi oy çokluğuyla kabul edildi.
Önerinin görüşülmesi sırasında bazı katılımcılar, Türk halkının kendi  dedesinin mezar taşını okuyamayan tek millet olduğunu ve toplumda Osmanlı  Türkçesi’ne bir talep bulunduğunu ifade etti. Aleyhte söz alan katılımcılar ise  tarihi metinlerin okunmasında sorunlar yaşandığını, ancak tarihe merakı olan  öğrencilerin bu dersi seçmeli olarak alması gerektiğini söyledi.
Komisyonda, genel ortaöğretim kurumları (Anadolu lisesi, fen lisesi,  sosyal bilimler lisesi) tek bir okul çatısı altında birleştirilip farklı program  türlerinin uygulanabilmesi konusunda tartışmalar yaşandı. Bazı katılımcıların,  genel liselerin Anadolu Liselerine dönüştürüldüğü hatırlatarak, bu dönüşümden  verim alınamadığını ifade etmesi üzerine öneri oy çokluğuyla reddedildi.  Katılımcılar önerinin kabul edilmemesini alkışladı.
Liselerde hazırlık sınıfı uygulamasına son verilmesi önerisi de oy  çokluğuyla reddedildi. Din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde “Alevilik”  konusunun ele alınması önerisi de daha önce bu konunun görüşüldüğünün  belirtilmesi üzerine, gündeme alınmadı.

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir