Menü Kapat

Öğretmenin dövülmesine tepki

KÜTAHYA’nın Tavşanlı ilçesindeki meslek lisesinde nöbetçi öğretmen Kazım Sezer’in, öğrenciler tarafından dövülmesine, öğretmen ve öğrenciler tepki gösterdi.

 

Dün sabah Tavşanlı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde meydana gelen olayda nöbetçi öğretmen Kazım Sezer, ilk teneffüsün ardından sınıflarına girmeyip okuldan dışarı çıkmak isteyen 10-15 kişilik öğrenci grubuna engel olmak istedi. Grubun arasında bulunan 4-5 öğrencinin yumruk ve tekmeli saldırısına uğrayan öğretmen Sezer yaralandı.

Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Sezer’in sağ bacağından kırık olduğu belirlendi. Sezer’in tedavisi hastanede sürerken polisler olaya karışan öğrencilerden 5’ini gözaltına aldı. Öğrencilerden 4’ü kavgayı ayırmaya çalıştıklarını söyledi. Olayı gerçekleştirdiği belirtilen 1 öğrenci ise sevk edildiği adliyede ifadesi alındıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Tavşanlı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Motor bölümü öğretmeni Kazım Sezer’in dövülmesine Tavşanlı ilçesindeki çeşitli sendikalara üye öğretmenler tepki gösterdi. Yaklaşık 400 kadar öğretmen öğle saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Öğretmenlerden bazıları önlerine ‘Nöbetçi öğretmen’ yazılı kağıdı astı ve başlarına da baret taktı. Kalabalığa hitaben Kamu-Sen Kütahya Şube Başkanı Mehmet Karabekir, Türk Eğitim Sen Tavşanlı Şube Temsilcisi Hüseyin  Avni Çardak ile Eğitim Bir Sen Temsilcisi Mesut Kocaman birer konuşma yaptı. Türk Eğitim Sen Tavşanlı Şube Temsilcisi Hüseyin Avni Çardak konuşmasında şunları söyledi:

“Kendini bilmez, kalbinde öğretmen sevgisi olmayan insanlıktan uzak bir grup öğrenci tarafından darp edilmiştir. Linç edilmek istenmiştir. Bu olayı lanetliyoruz. Öğretmenimiz ayağından ikinci ameliyatı olacak. Okullarda ve diğer kamu kurumlarında yaşanan bir çok olay mevcut idarecilerin koltuklarını koruma çabası veya birilerine şirin görünmeye çalışmaları nedeniyle üstü örtülmektedir. Sorunların üzerine gidilmeli ve çareler aranmalıdır. Öğretmenler yıllardır veli ve öğrenci şiddetine maruz kalmaktadır. Öğretmen laboratuvarda ders mi işlemelidir, kapı mı beklemelidir? Öğretmen  bir güvenlikçi gibi kapıda bekletilemez. Öğretmen bir kapı bekçisi de olamaz, öğretmen ancak güzel bir geleceğin bekçiliğini yapar.”

Öğretmenler, Tavşanlı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ile birlikte yürüyerek tedavisi sürmekte olan öğretmen Kazım Sezer’in bulunduğu Doç.Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi’nin önüne gitti. Öğretmen ve öğrenciler alkışlarla, ‘Türkiye uyuma öğretmenlerine sahip çık’ ve ‘Doktor Doktor baksana Kazım Hocamızı ayağa kaldırsana’ ve ‘Hocamıza uzanan eller kırılsın’ sloganları attı. Öğretmen Kazım Sezer de hastane penceresinden kalabalığı selamladı.

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.