Menü Kapat

Öğretmenler Erdoğan’a Osmanlıca mektubu yazdı

Facebook’ta grubu bulunan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmen adayları, Erdoğan’a yazdıkları mektupta, Osmanlı Türkçesinin tüm lise türlerinde “zorunlu olmasını” talep etti.

 

Mektupta, şu ifadeler kullanıldı:

“Değerli büyüğüm, liselerde öğrencilerimiz İstiklal Marşı’nı, Gençliğe Hitabe’yi, Türk Dili ve Edebiyatı ders kitabında geçen edebi metin örneklerini, yazar ve şairlerimizi anlamamakta. Bunun tek nedeni Osmanlı Türkçesi eğitimini almamalarıdır. Ne acıdır ki liseye gelmiş öğrencimize “Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar, Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var” mısralarını okuduğumuzda öğrenci ne acıdır ki hiçbir kelimeyi anlayamadığını, sözlüğe ihtiyacı olduğunu ifade etmektedir. Yine Gençliğe Hitabe’de geçen “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” dediğimizde öğrenci “kudret” kelimesinin dahi anlamını bilmediğini söylemektedir.

Biz, Osmanlı Türkçesi dediğimiz Türkçe olan dilimizle bin yıllık bir kültür, medeniyet, bilim ve edebiyat oluşturduk. Bir toplum bu dili bilmeden nasıl yeni edebi eserler oluşturacak, nasıl bilim üretecek ? Tüm bu gerekçelerimizle Osmanlı Türkçesinin tartışmasız tüm lise türlerinde ‘zorunlu ders’ olmasını istiyoruz.”

“Osmanlı Türkçesi bir medeniyet diliydi”

Bu dersin tüm lise türlerinde gereksiz olduğunu, sadece belli lise türlerinde öğretilmesi, bunun da seçmeli ders olması gerektiğini savunanların bulunduğu belirtilen mektupta, şunlar kaydedildi:

“Fen lisesinde bu derse ihtiyaç yokmuş, Sosyal Bilimler Liselerinde ve İmam Hatip Liselerinde zorunlu ders olabilirmiş… Değerli büyüğüm, sormak lazım o zat-ı muhteremlere… Fen lisesinde öğrenci İbn-i Sina’nın kullandığı dili öğrenemezse nasıl biyoloji, tıp alanında ilerleyecek? Osmanlı Devleti’nde yetişmiş bilim adamlarımızın bilgi birikimlerini okuyup anlayacak düzeyde Osmanlı Türkçesi bilmezse nasıl bilimde fende ilerleyecek? Ali Kuşçu’yu, Piri Reis’i okuyup anlayamayan bir fen öğrencisi düşünülebilir mi? Osmanlı Türkçesi, bir medeniyet diliydi. O dille bilim adamlarımız da eserlerini oluşturdular. Bunların eserlerini okuyup anlamayan bir fen öğrencisi nasıl medeniyet dünyasına katkıda bulunacak merak konusu doğrusu. Güzel Sanatlar Liselerinde Dede Efendi’yi, Itri’yi anlamayan bir öğrenci nasıl sanat üretecek.”

Mektupta, Osmanlı Türkçesinin tüm lise türlerinde zorunlu olması talep edildi ve bu dersin öncelikle edebiyat öğretmenlerine verilmesi, ihtiyacı karşılamaması durumunda ise en az 1 yıllık kursla tarih ve din kültürü öğretmenlerinin görevlendirilmesi de önerildi.

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir