Menü Kapat

Öğretmenlerin Anlaştığı Konular!

MEB, tesadüfi örnekleme yoluyla 7 bölgeden seçilen öğretmen, müdür, müdür yardımcıları    ile atama ve yer değiştirme yönetmeliğini görüştü.

Milli Eğitim Bakanlığı, 20 Ekim tarihinde, Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelik   taslağını yayımladı.

MEB bürokratlarının ajanslara yansıyan demeçlerine göre, taslağa yönelik olarak,   2 binin üzerinde görüş ve öneri geldi.

Bakanlık; internet sitesi üzerinden aldığı görüş, öneri ve sendikaların taleplerine   ek olarak ilk defa eğitim paydaşlarıyla özel bir toplantı yaptı.

Kayseri’de, 1 ve 2 Kasım tarihlerinde, İLSİS’ten tesadüfi örnekleme yoluyla   seçilen 50’si öğretmen, müdür, müdür yardımcısı, şube müdürü, il/ilçe milli   eğitim müdürüyle toplanıldı.    Öğretmenlerin seçiminde, branşlarının farklı olmasına, rotasyona tabi olan ve   olmayan öğretmenlerden her iki grubun da toplantıda temsil edilmesine dikkat   edildi.

Toplantıya katılan öğretmenlerden edindiğimiz bilgilere göre, eğitim paydaşlarının   üzerinde mutabık kaldığı konular şu şekildedir:

1- Taslakta yer alan 40 yaş düzenlemesi yeterlidir. Yaş sınırı daha   fazla yükseltilmemelidir.

2- Rotasyondaki süre 8 veya 12 yıl olabilir. Bu konuda öğretmenlerin   yüzde 50’si 8 yıl derken kalan diğer yarısı rotasyondaki sürenin 12 yıl olmasını    istemiştir. Rotasyonun ilçeyle sınırlı kalması konusunda mutabakat oluşmuştur.

3- Fen liseleri ile , Sosyal bilimler liselerine hizmet puanıyla   değil sınavla öğretmen ataması yapılmalıdır

4- Eşi özel sektörde çalışan öğretmenlerin eş durumundan nakli için   aranan 3 yıl şartındaki “kesintisiz” düzenlemesi esnetilmelidir

5- İlk defa atanan öğretmenler, atandıkları yerde minimum 4 yıl boyunca   görev yapmalıdır

6- Yüksek lisans ve doktoraya hizmet puanı verilmesi yerinde   bir uygulama olarak kabul edilmiş ancak verilen puanların biraz azaltılması    istenilmiştir.

7- Doktoradan dolayı öğrenim özrü imkanı istenilmiştir.

8- Becayişin ilk atamada olamasa da, iller arası ve özür durumlarında   olabilmesi istenilmiştir.

9- MEB’in ilk kez öğretmenlerle bu şekilde aracısız olarak toplanıp görüş ve   önerilerini alması çok yerinde bulundu ve bu türden toplantıların devamı istendi.

Yukarıda yer alan 9 adet konu, toplantıya katılan eğitim paydaşlarının üzerinde mutabık kaldığı konulardır. MEB yetkilileri, üzerinde mutabık kalınan bu konuları tek tek not etmiştir. Bunlardan ne kadarının hayata geçirileceğini, taslak yayınlandığında görebileceğiz.

Memurlar.Net - Özel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.