Menü Kapat

Okullara güvenlik görevlisi ve sağlık personeli!

MEB tarafından düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası’nda Okul Güvenliği Komisyonu, 3. gün çalışmalarını tamamladı. Komisyon toplantısında, yarın raporun Genel Kurul’a iletilmesi için son oylamalar yapılacak.

Okul güvenliği konusunda kapsamlı bir okul güvenliği eylem planı hazırlaması önerisi Şura Genel Kurulu’nda görüşülmek üzere karara bağlandı.

Bu kapsamda, okullarda ziyaretçi kartı uygulaması, kamera sistemi, duman sensörü, metal detektör gibi önlemler alınabilecek. Ayrıca öğrencilerin okula istenmeyen araç gereç ve suç aleti getirmelerini önlemek için denetimler yapılacak.

Komisyonun sabahki oturumunda, okulların fiziksel güvenliğinin sağlanması için bütün okullarda güvenlik görevlisi ve sağlık personelinin hizmet alımı yoluyla görevlendirilmesi yönündeki bir öneri benimsenmişti.

Öğleden sonraki oturumlarda ise fiziksel güvenliğin sağlanması için büyük okullarda daha fazla güvenlik sorunu yaşandığı göz önünde bulundurularak, okul arsalarının ve büyüklüğünün belirlenmesinde nüfus hareketliliğinin dikkate alınması ve okulların optimal büyüklükte olacak şekilde planlanması önerisi de oylama sonucu benimsendi.

Diğer yandan okul giriş-çıkış saatlerinde okul çevresinde trafik polisi ve gönüllü trafik denetmenleri görevlendirilmesi önerisi de oy birliğiyle kabul edildi.

Okul çevresindeki yaya geçitlerinde öğrencilerin görevlendirilmesinden vazgeçilmesi için verilen öneri için de görüş birliğine varıldı. Ayrıca okul çevresinin daha güvenli bir yer haline gelebilmesi için yerel emniyet güçlerinden destek alınması, kurumlar arası işbirliğinin arttırılması benimsendi.

Okulun kendi başına baş edemediği güvenlik konularında emniyet güçlerinden yardım alabileceği yönündeki görüş de kabul edilen komisyon kararları arasında yer aldı.

Tabi ki bu kararlar inşallah sadece toplantıda kalmaz uygulanır da okullarda öğretmenler ve öğrenciler de daha rahat eğitim görebilirler.

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.