Menü Kapat

Polis Akademisi öğrencileri işletme, iktisat fakültelerine gönderilecek

İçişleri Bakanı Efkan Ala: Polis akademileri kapatılırken, burada okuyan öğrencilerin hakları korunacak. YÖK’le görüşmeler sürüyor. Bu öğrencilerin İktisat veya İşletme fakültelerine gitmeleri sağlanacak. Hocalar da yine YÖK’le bağlantılı olarak bu fakültelere atanacak.

 

Nuray BABACAN

AK PARTİ, İçişleri Bakanı Efkan Ala ile kamuoyunda demokratik haklarda geri gidişe neden olduğu eleştirilerine hedef olan “güvenlik paketi” anlatması için özel bir oturum yaptı. Partinin komisyon üyeleri ve grup yöneticileri ile geçen Perşembe günü biraraya gelen Ala, savcı izni olmadan arama yetkisine, bir tek “araç içi arama”nın dahil edildiğini söyledi. Ala, Trabzon’daki bir uyuşturucu operasyonunda bu nedenle yaşadıkları sıkıntıyı da anlattı.

OCAKTA GENEL KURULDA

Toplantıda, paketin çarşamba günü TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülmesi,   muhalefetin tavrına göre alt komisyona gönderilip gönderilmeyeceğine o gün karar   verilmesi planlandı. Paket, bütçe görüşmelerinin ardından ocak ayında da Genel   Kurul gündemine indirilecek. Toplantıda, muhalefetten gelecek eleştirilere verilecek   yanıtlar da hazırlanırken, Ala, paketi şu sözlerle savundu:

 

POLİSİN ARAMA YETKİSİ

“Polisin savcı izni olmadan arama yetkisi, mevcut kanunlarda aracın görünen   yerleri ile kişinin el ve üst aramasından ibaret. Getirilen yeni düzenleme ile   aracın görünmeyen yerleri de aranacak. Bu yetkiye ihtiyaç olduğunu, Bingöl suikastinde   kullanılan araca yönelik yapılan ihbara rağmen savcının izin vermemesinde yaşadık.   Benzer bir olay, geçtiğimiz günlerde Trabzon’da başımıza geldi. Trabzon’da bir   uyuşturucu ihbarı aldık. Savcı, ‘kuvvetli delil olmadığı’ gerekçesiyle izin   vermedi. Ancak polis, aracı takibe alarak, başka bir ilde o ilin savcısından   izni aldı. Araç aradığında uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı ortaya çıktı.

 

YIKILMADIK YER KALMADI

Dünyanın birçok yerinde polisler bu yetkiyi kullanıyor. Arama iznini, mülki   idare amirinin görevlendireceği bir komiser verecek. Sorumlu da bu amir olacak.   6-7 Ekim olaylarında yakılmadık, yıkılmadık yer kalmadı. Ondan sonra da ‘Devlet   niye önlem almadı, devlet nerede’ diye eleştirildik. Şimdi yapılacak düzenleme   ile bu önlemler alınacak.

 

POLİS AKADEMİSİNİN KAPATILMASI

Polis akademileri kapatılırken, burada okuyan öğrencilerin hakları korunacak. YÖK’le görüşmeler sürüyor. Bu öğrencilerin İktisat veya İşletme fakültelerine gitmeleri sağlanacak. Hocalar da yine YÖK’le bağlantılı olarak bu fakültelere atanacak. Bu düzenlemeyi yapmak zorundayız. Eğer paralel yapı ile mücadele edeceksek, bu gerekli. Çünkü oradaki öğrencilerin büyük bölümü paralel yapıya mensup.

 

GÜVENLİĞİN TAŞRASI MERKEZİ OLMAZ

Jandarmanın İçişlerine bağlanması bir zorunluluk. Eğer kamu güvenliği söz konusu   ise bunun taşrası merkezi olmaz. Tek elde toplanmalı. Davul başkasının elinde   tokmak başkasının elinde olmaz. Güvenliğin sağlanması için bu düzenleme gerekli.   Jandarmanın kıyafeti değişecek ama henüz nasıl olacağına karar verilmedi. Bu   konuyu MSB ve Genelkurmay’ın görüşü alınarak belirleyeceğiz.”

 

Hürriyet

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir