Menü Kapat

Sınırda sıcak saatler! Asker hendek kazıyor

IRAK Şam İslam Devleti militanları, kontrolü altında tuttukları Suriye’nin Kilis’in karşısındaki köylerin etrafına mevzi kazmaya başladı. Türk askerleri de aynı bölgedeki sınır hattına kaçak geçiş ve kaçakçılığı önlemek için hendek kazmaya başladı. Ayrıca Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Aşağı Oylum köyüne IŞİD mensupları tarafından ateş açıldığı ifade edildi.

Sınır hattındaki Yavuzlu Köyü’nün karşısında olan IŞİD kontrolündeki Suriye’nin Haraba Köyü’nün etrafında mevzi kazdığı görüldü. İş makineleri ile köyün çevresine mevziler kazan IŞİD militanlarının hem olası saldırılardan kendilerini korumayı amaçladığı öne sürüldü.
ASKER DE HENDEK KAZDI
Öte yandan IŞİD militanlarının bulunduğu sınır hattında Türk askerlerinin de hendek kazdığı görüldü. IŞİD kontrolündeki bölgelerde bulunan Gaziantep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan gelen iş makinelerinin hendek kazdığı görüldü. 2 metre genişlik ve 3 metre derinliğindeki hendekler ile amacın bölgeden yapılacak kaçak geçiş ve kaçakçılığın önlenmek olduğu bildirildi.
ÇATIŞMA SESLERİ DUYULUYOR
Bu arada uzun süredir sessizliğin hakim olduğu bölgede son birkaç gündür sık sık çatışma sesleri gelmeye başladı. Zaman zaman şiddetli patlamaların da meydana geldiği bölgedeki çatışmalar güvenlik önlemlerin artırıldığı sınırın Türkiye tarafında tedirginliğe yol açıyor.

SURUÇ’TA SINIR KÖYÜNE YAYLIM ATEŞİ

ŞanlıUrfa’nın Suruç ilçesine bağlı Aşağı Oylum köyüne IŞİD mensupları tarafından ateş açıldı. Köy muhtarı Hüseyin Gündoğdu, “Köyümüz sınıra 1 kilometre yakın. Köyümüzde 100 Kobanili aile yaşıyor. Araçları da sınırın Kobani tarafında. Saat 14:00 sıralarında Kobanililer araçlarını almaya giderken, dilerine kurşun yağdırılmış” dedi.

Muhtar Gündoğdu,  köyde bulunan İslim Muso adlı kadının ayağına mermi isabet isabet ettiğini ve köy halkı tarafından Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını söyledi.

Gündoğdu, köydeki evlere mermiler isabet ettiğini ve yaklaşık 100 boş kovan bulduklarını söyledi.

Muhtar, köy halkının tedirginlik içinde olduğunu da sözlerine ekledi.

 

gazetevatan

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.