Menü Kapat

TBMM’de danışman skandalı!

TBMM’de bazı vekillerin danışmanların maaşlarından kesinti yaptıkları ve bu kesintilerle ev taksiti, araba taksiti, borç taksiti ödediği konuşuluyor.

 

Meclis’te başka kurumdan gelen danışmanlarla açıktan gelen danışmanlar var. Başka kurumdan gelen danışmanların kadroları çalıştıkları kurumlarda. Örneğin bir kişi herhangi bir belediyede çalışıyorsa kadrosu belediyede devam ederken aynı zamanda Meclis’te milletvekili danışmanlığı yapabiliyor. Bir de açıktan gelen yani herhangi bir işte çalışmazken danışmanlık yapanlar var.

Milletvekilleri için tahsis edilen danışmanlara ne kadar ödeneceği Teşkilat Yasası’nda belirleniyor. Memurlara yapılan katsayı ödemeleri üzerinden yapılan hesaplamaya göre 1. danışmana brüt 6 bin 150, 2. danışman yani sekretere 5 bin 382 ve 3. danışmana (şoför ya da başka bir danışman) 4 bin 645 lira brüt ödeme yapılıyor. Nette ise sırayla maaşlar 4 bin 500 lira, 3 bin 700 lira ve 3 bin 300 lira olarak ödeniyor. Ancak açıktan gelenlerin maaşı 500 lira daha düşük oluyor.

Genel sağlık sigortası, işveren payı dahil olduğunda 1. danışmanın toplam maliyeti 7 bin 500 lirayı buluyor. 3 danışmanın toplam aylık maliyeti (işveren payı da dahil) 18 bin 500 lira civarında. 550 milletvekili üzerinden toplam yıllık maliyet 122 milyon liraya ulaşıyor.

Sadece net maaşlar üzerinden ise maliyet 75 milyon lira civarında. Eğer Başkanlık Divanı’nda tartışılan öneri yıllık 150 bin lira kabul görürse maliyet 82.5 milyon lira olacak. İşveren payının kimde kalacağı, genel sağlık sigortasının nasıl ödeneceği maliyeti etkileyecek. Ancak yeni sistemde milletvekili 2-3 yerine istediği kadar danışmanı çalıştırıp maaşı kendi belirleyecek.

Bu sisteme geçiş için çalışma yapılmasının gerekçesinin danışmanlara tazminat ödemesi olduğu belirtiliyor. Şu anda çalışan danışmanların hiçbir güvencesi yok. Eğer milletvekili danışmanla çalışmak istemezse tazminatsız işten atılıyor. Danışmanlarla yapılan sözleşmelerde tazminat ödeneceğine ilişkin bir hüküm yok ancak ödenmeyeceğine ilişkin de bir hüküm yok.

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir