Menü Kapat

Tekin: Kadroların yüzde 80’i dolmuş oldu

Milli eğitim Bakanlığı, öğretmen atamaları için başvuruları 12 Eylül tarihinde başlamış ve dün de sona ermişti. Bugün ataması yapılan isimler, Pazartesi günü iş başı yapacaklar.

Öğretmenliğe atama başvurusunda bulunan adaylar, 25 tercihte bulundu. Adaylar, tercih dışı seçenek olarak, “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum”, “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum” seçeneklerinden birini de işaretlediler.

Tercihlerine atanamayan adaylardan “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacak.

MİLLİ EĞİTİM, 40 BİN YENİ ATAMAYLA YÜZDE 80’E ULAŞTI

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 40 bin yeni öğretmen ataması töreninde yaptığı konuşmada “Keşke bütçemiz uygun olsa da öğretmen ihtiyacımızın tamamını karşılayabilsek” dedi. Tekin, kendilerine verilen 40 bin kadroyu branşlara ve illerin öğretmen ihtiyacına göre dağıttıklarını açıkladı.

Tekin, “40 bin yeni atamayı yaparken, illerimiz arasında hiç bir ayrım gözetmeksizin norm kadronun yüzde 80’ine ulaşmayı hedefledik. Böylece tüm illerde norm kadroların yüzde 80’i dolmuş oldu” dedi.

132 BİN 743 ADAY BAŞVURDU

Atama için 132 bin 743 aday başvuruda bulunurken 39 bin 642 öğretmenin ataması gerçekleştirildi.

Ataması yapılan öğretmenlerin cep telefonlarına atandıkları kurum ve il SMS   olarak gönderildi.

– Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Tekin:

(Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen “okul”) “Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü standartları yerine getiren kurumlara izin vereceği açıklanmıştı. Fakat bugüne kadar aradan geçen bir yıllık süre içinde hiçbir başvuru Milli Eğitim Bakanlığına ulaşmamıştır”

– “Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümetimiz tüm bunlardan bağımsız olarak bir yıl önce zaten bunun önünü açmıştı. Bize bu konuda bir yıl içinde hiçbir başvuru olamadı, değerlendirmemizi gerektirecek hiçbir başvuru olmadığından da bu konuda adım atılmadı. Bunu konudaki girişimlerin de iyi niyetini kamuoyunun takdirine bırakıyorum.”

-” (Üniversiteye giriş sistemi) Daha önce hükümetin aldığı bir karar çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, YÖK ve ÖSYM ortak bir biçimde, Türkiye’de ortaöğretim kurumlarından üniversiteye yerleştirmeyle alakalı düzenleme için, yenilikler için çalışıyor”

-“Bu konuda alacağımız kararlar, halihazırda liselerde öğrenci olarak bulan çocukları hiçbir biçimde etkilemeyecektir. Eğer böyle bir karar alırsak uygulayacağımız eğitim öğretim yılında 9. sınıfa başlayarak hayata geçirilecektir”

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen “okul”a ilişkin, “Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü standartları  yerine getiren kurumlara izin vereceğini açıklanmıştı. Fakat bugüne kadar aradan geçen bir yıllık süre içinde hiçbir başvuru Milli Eğitim Bakanlığına ulaşmamıştır” dedi.

Müsteşar Yusuf Tekin, öğretmen atamaları dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, mili eğitim camiasına katılmak için sabırsızlıkla bekleyen öğretmen adaylarına, bu anı paylaşmak için Bakanlığa geldikleri için teşekkür etti.

MEB’in tartışmasız Türkiye’nin en büyük ailesi olduğunu ifade eden Tekin, bu aileye 40 bin kişi daha katılacağını söyledi.

Töreni Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla gerçekleştirmek istediklerini ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Azerbaycan’da bulunmasından dolayı programa katılamadığını anlatan Tekin, Bakan Avcı’nın öğretmenlere ve ailelerine başarı dileklerini iletti.

Atamaların aslında 10 gün önce yapılmasının planlandığını bildiren Tekin, okullar başlamadan önce tüm öğretmenlerin görev yerlerinde olmasını istediklerini ancak ellerinde olmayan sebeplerden dolayı gecikme yaşadıklarını ifade etti.

Bugün medyada yer alan bazı konulara da değinmek istendiğini dile getiren Tekin, temel eğitimden orta eğitime geçiş kapsamında yaklaşık bir milyon 300 bin öğrencinin liselere yerleştirildiğini anımsattı.

5 Eylül itibarıyla 9. sınıfa geçmek için bekleyen çocuklardan yüzde 93’ünü kendi tercih ettiği okullara yerleştirdiklerini söyleyen Tekin, tercihte bulunmayan yaklaşık 130 bin civarında öğrencinin zorunlu eğitim kapsamında 9. sınıflara yerleştirildiğini kaydetti.

Bu çocuklara ait herhangi bir bilgi olmadığı için kamuoyunda bazı tartışmalar neden olan yerleştirmeler olduğunu bildiren Tekin, 1 milyon 200 bine yakın öğrencinin tercih ettikleri okullara yerleştiğini, sistemden kaynaklanan bir sorun olmadığını söyledi.

Tekin, yerleştirmelere ilişkin nakil sürecinin 26 Eylül’e kadar yapılacağını tekrarladı.

Özel eğitime ayrılan payın artırılması için bu yıl özel okullara teşvik uygulamasının başlatıldığını anımsatan Tekin, teşvik için 350 bine yakın başvuru olduğunu, 250 bin öğrenciye destek verileceğini aktardı.

-“Liselerde öğrenci olan çocuklarımız rahat olsun”-

Üniversiteye giriş sınavına ilişkin bugün bazı gazetelerde yer alan haberlere değinen Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mili Eğitim Bakanlığından kaynaklanmayan, buradan herhangi bir resmi görevliden alınmayan bazı bilgiler üniversiteye hazırlanan çocuklarımızın kafalarını karıştırıyor. Bazı gazetelerde, ‘üniversite sınavı değişti, devrim niteliğinde kararlar alındı’ gibi haberler yer aldı. Daha önce hükümetin aldığı bir karar çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, YÖK ve ÖSYM ortak bir biçimde, Türkiye’de ortaöğretim kurumlarından üniversiteye yerleştirmeyle alakalı düzenleme için, yenilikler için  çalışıyor. Bu çalışmalar devam ediyor. Fakat şunun altını özellikle çizmek istiyorum: Daha önce Sayın Bakanımız da defaten bunu dile getirdi. Bu konuda alacağımız kararlar, halihazırda liselerde öğrenci olarak bulunan çocukları hiçbir biçimde etkilemeyecektir. Eğer böyle bir karar alırsak böyle bir değişiklik gündeme gelirse sektörden temsilcilerle akademisyenlerle tartıştıktan sonra uygulayacağımız eğitim öğretim yılında 9. sınıfa başlayarak hayata geçirilecektir. Dolaysıyla şu anda liselerde öğrenci olan çocuklarımızın rahat olmasını arzu ediyoruz. Onlar mevcut sistemle mevcut düzenle üniversitelere yerleşecekler. Tedirgin olmalarını gerektiren hiçbir durum yok.”

Kürtçe eğitime ilişkin değerlendirmede de bulunan Tekin, hükümetin demokratikleşme konusunda, eğitim alanında da ciddi adımlar attığını dile getirdi.

Önce özel Kürtçe eğitim merkezlerinin açılmasına, sonra da seçmeli dersler arasında yerel lehçelerin yer almasına izin verildiğini hatırlatan Tekin, bir yıl önce de mevzuatta yapılan bir değişiklikle farklı dil ve lehçelerde özel okul açılabilmesinin önündeki yasal engellerin kaldırıldığını anlattı.

Tekin, şunları kaydetti:

“Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü standartları yerine getiren kurumlara izin vereceği açıklanmıştı. Fakat bugüne kadar aradan geçen bir yıllık süre içinde hiçbir başvuru Milli Eğitim Bakanlığına ulaşmamıştır. Yani bu kanun kapsamında eğitim yapmak isteyen hiçbir özel girişimci bize başvuruda  bulunmadı. Milli Eğitim Bakanlığına hiçbir başvuru bulunmadan illegal yöntemlerle bu dillerde eğitim yapmak istediğini deklare eden bazı gruplar son günlerde ortaya çıktı ve bunlar Bakanlığın bünyesindeki okullara yönelik şiddet ve terör eylemleri içindeler. Milli Eğitim Bakanlığı ve hükümetimiz tüm bunlardan bağımsız olarak bir yıl önce zaten bunun önünü açmıştı. Bize bu konuda bir yıl içinde hiçbir başvuru olamadı, değerlendirmemizi gerektirecek hiçbir başvuru olmadığından da bu konuda adım atılmadı. Bunu konudaki girişimlerin de iyi niyetini kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Bu hükümet bu kadar iyi niyetli bir çaba içerisindeyken bu başvuru yapılmadan bu tür yollara tevessül edenlerin iyi niyetini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

Öğretmen atamalarında branş dağılımın hiçbir baskı altında olmadan orantılı bir biçimde yapıldığını dile getiren Tekin, 40 bin kadroyu ihtiyaçlara orantılayarak dağıttıklarını belirtti.

İllere dağılımda da hiçbir ile pozitif ayrımcılık yapmadıklarını bildiren Tekin, bugünkü öğretmen atamalarıyla 81 ilin tamamında öğretmen normunun yüzde 80’inin karşılanacağını söyledi.

-Engelli öğretmen ataması ekimde-

Engelli öğretmen atamalarını da değerlendiren Tekin, “Bakan Beyin talimatlarıyla tahminim ekim ayı içerisinde engelli öğretmen adayı arkadaşlarımızdan da bütçenin bize verdiği sınırlar çerçevesinde bir atama yapacağız” dedi.

Martta 10 bin öğretmen ataması yapıldığını anımsatan Tekin, bugünkü atamalarla bu yılki atama sayısının 50 bin olacağını kaydetti.

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu ise atamaların hayırlı olması temennisinde bulunarak, atamaların Bakanlığa yeni bir sinerji ve güç vereceğini belirtti.

Konuşmaların ardından öğretmen atamaları gerçekleştirildi.

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir