Menü Kapat

Türkiye’de 20 milyon obez var

Türkiye olarak, obezite hastalığında Amerika Birleşik Devletleri’ni yakaladığımızı belirten Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Yunus Yavuz, “Dünyanın en obez ülkelerinden birisi haline geldik” dedi.

Medline Hastaneleri ve Florence Nightingale Hastanesi işbirliği çerçevesinde Florence Nightingale Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı ve Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Yunus Yavuz, aile hekimlerine yönelik seminer verdi. Antalya Rixos DownTown Otel’de düzenlenen seminerde konuşan Doç. Dr. Yavuz, Türkiye’de son 12 yılda şeker hastalığında yüzde 90, obezitede ise yüzde 40 oranında artış yaşandığını belirtti.

Türkiye’de yaklaşık 20 milyon obez hastası bulunduğunu belirten Florence Nightingale Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı ve Türkiye Obezite Cerrahisi Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Yunus Yavuz, kadın nüfusunun yoğun olduğu şehirlerde obezitenin yüksek olduğunu belirtti. Yavuz, “Dünyanın en obez ülkelerinden birisi halen geldik. Sayılarla ifade edecek olursak, 10 kişiden 3’ü yani 100 kişiden 32’si obez. Bu ciddi bir sağlık sorunu. Sağlık Bakanlığı da bu konuya eğilimi oldukça yüksek. Obezite sigaradan sonra en önemli ölüm nedeni. Obezite önlenebilir bir hastalık. Çünkü, zayıfladığınız zaman bütün sorunları ortadan kaldırıyorsunuz. Riskleri azaltılınca yaşam süreniz uzuyor” dedi.

Obezitenin başta şeker hastalığı ve tansiyonu tetikleyen en önemli etken olduğunu belirten Doç. Dr. Yunus Yavuz, “Obezitenin cerrahi konusu, Türkiye’de kötü anılıyor. Aslında obezite cerrahisi, safra kesesi ameliyatlarına yakın güvenlikte. Birçok kişi ‘obez’ olduğunu bilmeden yaşıyor. Obezitenin farkındalığının mutlaka yapılması lazım. Göbek, kalça çevresinin ölçülmesi, ağırlık için tartıya çıkılması veya vücut analizi dediğimiz yağ-kilogram-kas oranlarının hesaplanması lazım. Herkes riskleri bilmeli ve ona göre yaşamalı” diye konuştu
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.