Menü Kapat

Türkiye’de Eğitim Seviyesini Nasıl Yükseltebiliriz?

Çağa ayak uydurabilmemiz ve Dünya’da önemli bir yere sahip olmamız için öncelikle ülkemizin eğitim seviyesini yükseltmeliyiz. Çünkü ülkemizdeki eğitim sorunları toplumun bütün alanlarını olumsuz etkilemektedir. Türkiye’de eğitim seviyesini yükseltmek için başta öğretmenler olmak üzere toplumun tüm bireyleriyle birlikte hareket etmeliyiz.

 

 

Eğitim seviyesini yükseltmek için şunları yapabiliriz:

 

-Öncelikle eğitim sistemindeki yanlışların düzeltilmesi, sorunların çözülmesi ve eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir.

 

 

-Kalabalık sınıflardan kurtulmak gerekmektedir. Ülkemizde sınıflar çok kalabalıktır ve bu sınıflarda verimli eğitim-öğretim yapılamamaktadır.

 

 

-Okulların fiziki şartları düzeltilmeli, öğrencilere uygun şekilde araç-gereçlerle donatılmalıdır. Okullarımızda yeterli materyaller bulunmamaktadır ve öğrencilere yeteri kadar görsel sunular yapılamamaktadır.

 

 

-Okullarda ezberci eğitim-öğretimi bırakıp okulları öğrencilerin yaparak-yaşayarak eğitim gördükleri bir yuva haline getirmeliyiz.

 

 

-Öğretmenlerin yeterli bir eğitim düzeyinden geçip donanımlı birer öğretmen olmalarını sağlamalıyız. Öğretmenlerin maddi imkanlarını düzeltmeliyiz ki öğretmenler sosyal ortamlara daha çok girebilsin, gezsin, görsün ve okusun ki öğrencilere de bunları aktarabilsin.

 

 

-Eğitimde eşitliği sağlamalıyız. Öğrenciler ülkemizde eşit şartlarda eğitim görememektedir, eğitim şartları kötü olan öğrencilerin şartlarını düzeltmeliyiz.

 

 

-Velileri eğitmeliyiz. Veliler eğitim öğretimin en önemli ayaklarından biridir çocuk evde de iyi bir eğitim görmeli ve huzur ortamına kavuşmalı ki kafasında başka sorunlar olmasın mutlu olsun, mutlu olsun ki toplum da mutlu olsun. Öğrenciler mutlu oldukça anlama kapasiteleri artar ve daha da istekli olurlar.

 

 

-Sınava dayalı sistemden uzaklaşmalıyız. Sınav öğrencilere kabus gibi gelmektedir ve strese sokmaktadır. Sınav olsun ama öğrencilere sınavın her şey olmadığını hayatın karşısına daha farklı imkan ve fırsatlar çıkacağını da aşılamamız gerekmektedir.

 

 

-Güven ortamı sağlanmalıdır. Topluma eşit şekilde davranarak öğrencinin çalıştığı ve başardığı takdirde eşit muamele görerek toplumun tüm kademelerinde görev alabileceğini bilmesi ve şevkinin hiçbir şekilde kırılmaması gerekmektedir.

 

http://personelmeb.gen.tr

 

 

 

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir