Menü Kapat

Üç ilin isimleri değişecek mi?

AK Parti Elazığ milletvekilleri Şuay Alpay ile Zülfü Demirbağ şehirlerinin adının tekrar Elaziz olarak değiştirilmesi için harekete geçti. İki vekil, Meclis’e yasa teklifi sunacaklarını açıkladı.

Haber 7’ye konuşan Alpay “Daha önceki yasama yılında da bu yönde teklifim olmuştu. O zaman grup başkanvekilimiz  Nurettin Canikli, bu konuyu gündeme almak için şu an zeminin hazır olmadığını söylemişti. Hatta ben sadece Elazığ’ın adının Elaziz olması için değil Diyarbakır’ın Diyarbekir, Tunceli’nin de Dersim olarak isimlerinin değiştirilmesi teklifini sunmuştum. Ancak şu an siyasi zemin bunun için canlı. Hiçbir karşılığı ve anlamı olmayan şehir isimlerini hemşerilerimiz de kabullenmiyor. Diğer vekil arkadaşlarımızla bu konuda tekrardan bir teklif sunacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı’na söyleyeceğiz
Zülfü Demirbağ ise “Zaten bilinçli bir şekilde Elaziz ismi Başbakanımızın da söylediği gibi değiştirildi ve Elazığ yapıldı. Günümüzde de hemşehrilerimizin büyük bir bölümü memleketlerini Elaziz olarak tanıtırlar. Baştan yanlış bir uygulamaydı ve bu konuda geç bile kalındı. Sadece Elazığ değil, komşu illerimiz Tunceli ve Diyarbakır milletvekilleriyle de konuşup grup başkanlarımızla istişarelerimizi yapacağız ve başbakanımıza gerekirse Cumhurbaşkanımıza da ileteceğiz” diye konuştu. Bu kapsamda Tunceli’nin adının Dersim, Diyarbakır’ın adının Diyarbekir olarak değiştirilmesi için meclise yasa teklifi verilmesi bekleniyor.
0 Users (0 votes)
c00
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.