Menü Kapat

Ücretli öğretmenlere kötü haber

Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanması için 5 kriter belirlendi. Ücretli öğretmenler nasıl kadroya geçirilecek sorusunun yanıtı haberimizde.
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’ne gönderilen torba tasarıda yer alan ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanabilmelerini içeren tertip etmenin tam metni belli oldu.

Ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanması için 5 kriter

Kabine tarafından TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’ye gönderilen torba tasarıda ücretliöğretmenlerin kadroya alınması konusunda tertip etmenin tam metni paylaşıldı. ücretli öğretmenlerin kadroya alınması için şart olan kriterler de ortaya çıkarken bu tertip etmeler dahilinde Ulusal Eğitim Bakanlığının kısa müddet içerisinde 5 bin sözleşmeli öğretmen ek ataması için ilana çıkması bekleniyor.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE ATANMA YOLU
Yeni torba tasarıda 80.madde de ücretli öğretmenler ile alakalı tertip etme bulunurken fiyatlı öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak MEB kadrolarına atanma olanağı tanıyan tertip etmede beş ehemmiyetli kriter dikkat çekmektedir. Bu beş kritere göre Ulusal Eğitim Bakanlığı en fazla 5 bin fiyatlı öğretmenin sözleşmeli öğretmen olarak atamasını gerçekleştirebilecek. Bakan İsmet Yılmaz tarafından evvelki gün yapılan izahta da Şubat ayında 20 bin + 5 bin olacak şekilde öğretmen ataması yapılacağı ve 5 binin fiyatlı öğretmenlere ayrılacağı dile getirilmişti.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE MEB KADROSU
Torba yasada ücretli öğretmenlerin atanmalarına yönelik yer alan metnin tamamı ve alakalı madde;

MADDE 80- 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Ulusal Eğitim Bakanlığının Örgüt ve Görevleri İle ilgili Yasa Kararında Kararnameye aşağıdaki geçici madde ilave etmiştir.

5 EHEMMİYETLİ KRİTER
Personel MEB olarak alakalı maddeyi değerlendirdiğimizde karşımızda 5 ehemmiyetli kriter çıkmaktadır. ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanması için gereken şartlar;

Müracaat yapacak ücretli öğretmen 2017-2018 eğitim öğretim döneminde fiyatlı öğretmen olarak görev yapıyor olacak. Başka bir deyişle bu yıl ücretli öğretmen olarak çalışmayanlar müracaat yapamayacaklar.
En az 540 gün sigorta pirimi ödenmiş olması ihtiyaç duyulan. Başvuru yapacak ücretli öğretmenin en az ücretli çalıştığı sürelerden 540 günlük sigortasının yatırılmış olması gerekmektedir.
657 sayılı Devlet Memurları Yasanında 48 inci maddede belirtilen memuriyet atanma genel koşullarını taşımalıdır. Ayrı olarak öğretmenliğe atanabilmek için aranan Özel koşulları da taşıması gerekmektedir.
Rastgele bir sosyal güvenlik müesseseninden emekli, yaşlılık veya malulllük aylığı almaya hak kazanmamış olma koşulu.
KPSS’de MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI tarafından belirlenen taban puanı alma koşulu.
Bu 5 ana kriter dahilinde ücretli öğretmenlerden sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak. Atama yapılacak ücretli öğretmen sayısı 5 bini geçemeyecek olup bu maddenin yürürlüğe girdiğini tarihten itibaren 6 ay içerisinde sözleşmeli öğretmen olarak atanmak isteyen ücretli öğretmenler sözlü imtihana girebilecek.