Menü Kapat

Velilerlerden Adana’da okul şikayeti!

Sürekli yeni birşeyler eklenen yada çıkarılan eğitim sistemi artık aileleri çileden çıkardı.

 

Eğitimde sorunlar bir türlü sona ermiyor,hatta yenileri ekleniyor.Dağlıoğlu Mahallesi Obalar Caddesi sakinlerinin sorunu sürekli değişen ve buna bağlı çıkan sorunlarla ilgili.1994 yılında 8 yıllık eğitime geçilmesi nedeniyle Toros ile 5 Ocak ilkokullarının arasından geçen duvar yıkıldı okul Toros İlköğretim Okulu adı altında birleşti. 4+4+4 sisteminin bir kaç yıl önce uygulanması ise okulu yeniden ilkokul yaptı.Yeni sisteme göre dördüncü sınıfı bitiren öğrencilerin önümüzdeki eğitim öğretim yılında Mithatpaşa Ortaokulu’nda öğrenimlerine devam etmeleri gerekiyor.Aileler bu konudan şikayetçi uzak bir okula göndermeye imkanımız yok diyen aileler duvarları yıkılarak birleştirilen iki okul tekrar ayrılsın 5 ocak isimli okul ortaokul olsun diyorlar.25 veli toplanarak il Miili eğitime çıktılar.İki okul arasına tekrar duvar çekilip 5 ocak ilkokulu ortaokul olsun diyen aileler,diğer türlü ortaokul için kendilerine uzak olan Mithatpaşa Ortaokulu’na gitmek zorunda kalacak çocukları için servisparası ödeyecek güçlerinin olmadığını söylediler.Veliler, “Dar gelirli aileleriz ve bu nedenle çocuklarımızı servisle gönderecek gücümüz yok. Çocuklarımızın kendi mahallemizde okumasını istiyoruz.” dedi.

 

Çocuklarının yaşadıkları mahalledeki bir okula devam etmesini isteyen velilerden Refika Lezki, “En yakın ortaokul Mithatpaşa Mahallesi’nde. Eskisi gibi iki okul binası arasında yeniden bir duvar çekilmesini ve çocuklarımızın kendi mahallemizdeki okula gitmesini istiyoruz. Bu duvar çekilirse yeniden hem ilkokul hem de ortaokul olarak hizmet verilebilir. Biz de çocuklarımızı hemen yanı başımızdaki okulda huzur içinde okutabiliriz.” ifadelerini kullandı.

 

Taleplerine olumlu yanıt verilmemesi halinde çocuklarını 1.5 – 2 km uzaklıktaki Mithatpaşa Ortaokulu’na göndermeleri gerektiğini aktaran Refika Lezki, “Çocuklarımızı servisle okula gönderecek gücümüz yok. Hepimiz dar gelirli aileleriz. Bu yüzden çocuklarımızı Mithatpaşa’daki okula da göndermeyeceğiz. Toplanan komisyon kapalı kapılar ardında mahallede yaşayan halka, muhtara, esnafa, öğrenciye ve öğretmene sormadan kendine göre bu kararı veriyor. İdareciler her türlü yardımı isterken ve alırken biz velileri hiç unutmuyor ama nedense böyle durumlarda velilere danışmıyorlar. Mahallemizde ortaokul istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir