Menü Kapat

Yüzde 90 profesyonel askerlik istiyor!

Bedelli askerlikle ilgili yapılan ankette gençlerin yüzde 64’ü ‘evet’ diyerek bedelliyi destekledi. Bedelli askerliği destekleyenlerin yüzde 90’ı da yine anket sonuçlarına göre, profesyonel orduya geçilmesini istedi. Bedelliye ‘hayır’ diyenlerin gerekçesi ise PKK.

Kübra Kara

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan bedelli askerliğe gençler de destek verdi. Argetus Araştırma Şirketinin yaptığı ankete göre gençlerin yüzde 64’ü bedelliye evet derken, yüzde 36’sı hayır dedi. Bedelli askerliğe ‘evet’ diyenlerin yüzde 90’ı da profesyonel orduya geçilmesini isterken, ‘hayırcı’ların gerekçesi ise PKK sorunundan dolayı olduğunu söyledi.

 

18 BİN TL MAKUL

 

Telefonla görüşülerek yapılan ankete bin kişi katıldı ve katılımcılara 5 soru yöneltildi. Ankette halka sorulan diğer bir soru ise uzman orduya geçişle ilgili. ‘Bedelli askerlik çıksın’ diyenlerin yüzde 90’ı askerlik modelinde profesyonel-uzman orduya geçilmesi gerektiğini ifade ediyor. Bu oran, ankete katılanların yüzde 57-58’i anlamına geliyor. Ankete katılan bin kişiden bedelli çıksın diyen 640 kişinin 397’si telifteki 28 yaş sınırını yüksek buluyor. Ancak ankete katılanlar 18 bin TL bedelli ücretini makul görüyor.

 

HAYIRCILARIN GEREKÇESİ PKK SORUNU

 

Ankette bedelliye ‘hayır’ diyenlerin gerekçeleri de soruldu. Bedelliye hayır diyenlerin en büyük gerekçesi PKK olduğunu söyleyerek ‘Çözüm süreci tamamlanmadan bedelli askerlik olmaz’ dedi. Diğer karşı çıkanların gerekçeleri ise komşu ülkelerdeki çatışma ve gerilimler ile bedellinin fakir-zengin adaletsizliğine yol açacak olması.

TBMM, bedelli askerlik, destek, anket

Yeni Şafak
0 Users (0 votes)
c00
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir