Menü Kapat

100 Bin Bilişimci Personeline İhtiyaç Var!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın 100 bin bilişim personeline ihtiyaç var açıklamasını yapması, önümüzdeki yıllarda Türkiye’de çalıştırılabilecek yabancı bilişimci konusunu aklımıza getiriyor…

Güney Kore yılda 122 milyar dolar yüksek teknoloji üretiyor, Türkiye sadece 2 milyar dolar. Güney Kore’nin öğrencileri PISA Bilgisayar Okuryazarlığında dünyada 1., Türkiye’nin ise 69. Örnekleri çoğaltmak mümkün gel gelelim ki bu iş bina yapmakla, tablet dağıtmakla olmuyor, nitelikli iş gücü yetiştirmekle oluyor.

Türkiye’de çok eleştirilere neden olan bilişim derslerinin okullarda olmayışı ve geç yaşta gerekli bilişim becerilerini kazanamayan bilişim uzmanlarının yetişmesi akla yabancı bilişimci konusunu getiriyor.

Bugün tablet dağıtırken miniklere işiniz hazır, 100 bin bilişimci açığımız var diyen Fikri Işık, aradıkları nitelikte personelin şuan olmadığının da sinyalini veriyordu ama Sayın Bakan bir şeyi atladı tablet dağıtmak çocuğun üreteceği anlamına gelmez? Bilgi Teknolojilerini bilinçli kullanmasını sağlayacak, üretici bir birey yapacak öğretmen var mı, bilişim eğitimi var mı?

Bizim önerimiz belli ilkokuldan itibaren bilişim dersleri her kademede zorunlu olsun, Türkiye’de teknoloji üretebilecek nesiller yetişsin.

Yetkililer, 5 yıl sonra millet teknoloji ile çağ atlarken suçu kendilerinde bulmayacaklar yine tabi, nitelikli bilişimci yok diyerek ihraç edecekler. Ne diyelim hayırlısı olsun.

BT ÖĞRETMEN ADAYLARI

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.