Menü Kapat

4 Eski bakanla ilgili karar açıklandı!

Kamuoyu 4 eski bakanla ilgili meclis soruşturmasını aylardır bekliyordu. Meclis Soruşturma Komisyonu rüşvet ve yolsuzlukla suçlanan 4 eski bakan hakkında kararını verdi.

 

Meclis araştırma komisyonu 4 eski bakanla ilgili kararını sonunda verdi. Aylardır süren tartışmalar, kamuoyunun merakı, 4 eski bakanın Yüce Divan’a gidip gitmeyeceği sonunda belli oldu. Meclis Araştırma Komisyonu 4 eski bakanın “Yüce Divan’a sevk edilmemesi” kararını komisyonda oy kullananların çokluğuyla verdi.

17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarında ismi geçen eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında 5 Mayıs 2014 tarihinde kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu “Yüce Divan” konusunda son kararını vermek üzere toplandı.

Çalışmalarını tamamlayan komisyon, kurulduğu günden 245 gün sonra Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü başkanlığında toplandı. Saat 14.00’da başlayan toplantı yaklaşık 3.5 saat sürdü. Toplantıda 9 AK Parti, 4 CHP ve 1 MHP’li üye oy kullandı.

Meclis Soruşturma Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü: Herkes görüşünü açıkladı, her bakan için ayrı ayrı karar verildi.
Toplantının ardından açıklama yapan Komisyon Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger komisyonda oy çokluğuyla 4 eski bakanın “Yüce Divan’a sevk edilmemesi” yönünde karar alındığını açıkladı. Aksünger, komisyonda 5’e karşı 9 oyla “Yüce Divan” kararı reddedildiğini belirtti.
Ancak Bugün Meclis Soruşturma Komisyonu’ndan çıkan bu karar da tartışmaları bitirmeyecek. Bakanlar hakkında 245 gündür soruşturma yürüten Komisyon’dan çıkacak karar her ne kadar yol gösterici olsa da 4 eski bakanın Yüce Divan’a sevki konusunda son kararı Meclis Genel Kurulu verecek. Nihai karar Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak gizli oylamayla belli olacak. Genel Kurul’un eski bakanlar hakkındaki oylamayın en geç 29 Ocak 2015 tarihine kadar gerçekleştirmek zorunda.

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.