Menü Kapat

40 yaş mağduru öğretmen adayları yeni yönetmeliği bekliyor!

Öğretmen olarak atanmak isteyen ancak 40 yaş sınırına takılan adaylar yeni yönetmeliğin bir an önce çıkarılıp kendilerinin de 15 bin öğretmen atamasına dahil edilmesini istiyor.

Millî Eğitim Bakanlığı, hazırladığı atama ve yer değiştirme taslağını Ekim ayında yayımlayarak görüş ve önerilere açmıştı. Aradan 2 ay geçmesine rağmen yönetmelik yayımlanmadı. 40 yaş mağdurları bir an önce yönetmeliğin çıkarılması ve 15 bin atamanın yeni yönetmeliğe göre yapılmasını istemektedirler.

Öğretmen Adayları 40 Yaş Sınırının Kaldırılmasını İstiyor!

MEB’in hazırladığı yönetmelik taslağında “Öğretmenliğe ilk defa atanacakların, başvuruların yapıldığı yılın ilk günü itibarıyla 40 yaşını doldurmamış olmaları.” şartı yer almaktaydı ancak 40 yaş şartı yüzünden atanamayan öğretmen adayları, 40 yaşın üstündekilerin ücretli öğretmenlik yapabildiğini belirterek ilk atamada 40 yaş sınırının kaldırılmasını talep etmektedirler.

Usta Öğreticiler İçin Emsal Karar Var!

Danıştay On ikinci Dairesi, ilk defa öğretmen kadrolarına yapılacak atamalarda aranan 40 yaş şartının, Bakanlıkta usta öğretici olarak çalışanlarda aranmaması gerektiğine karar vermişti. Bu kararla, MEB’de usta öğretici olarak çalışanlar için 40 yaş şartı aranmayacaktır.

Kadroya Geçecek Dershane Öğretmenleri 40 Yaşa Takılacak!

2015 yazında 6 yılını dolduran dershane öğretmenleri kadroya geçirilecek. Ancak öğretmen atamaya ilişkin özel şartlar arasında yönetmelikte 40 yaş sınırı bulunmaktadır. Yeni bir düzenleme yapılmazsa bazı dershane öğretmenleri kadroya geçemeyecektir.

Özetle; MEB’in yeni atama ve yer değiştirme yönetmeliğini Şubat ayındaki 15 bin atamadan önce çıkaracağını söyleyebiliriz. Özür grubu atamaları duyurusunda mevcut yönetmeliğe göre işlem yapılacağı belli olmuştur. İlk atamanın yeni yönetmeliği göre yapılması yerinde olacaktır. 40 yaşını bitirmemiş öğretmen adayları bir an önce yönetmeliğin çıkarılmasını beklemektedir. MEB, öğretmen adaylarını mağdur etmeyecektir. 40 yaş sınırının kaldırılması veya 40 yaşın 45’e çıkarılması konusunda yeni bir adım atılması faydalı olacaktır.

Gazetekamu

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir