Menü Kapat

500 KÜRTÇE ÖĞRETMENİ ATANACAK!

           Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürdoloji Bölümü’nde yüksek lisanslarını tamamlayarak mezun olan 500 Kürtçe öğretmeninin ataması sözleşmeli olarak yapılacak.

               Kürtçe dersi seçmeli olduğu için mevzuata göre asaleten ataması yapılamayan 500 öğretmen milli eğitim müdürlüklerinin emrinde görevlendirilecek. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’yla yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını HABERTÜRK’e anlatan Mardin Artuklu ÜniversitesiYaşayan Diller Enstitüsü Kürdoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kadri Yıldırım, “Kesin çözüm bulunana kadar 500 mezunumuzun milli eğitim müdürlükleri emrine sözleşmeliöğretmen olarak atanacağı bize bildirildi. Kalıcı çözüm bulunana kadar bu araformülesıcak bakıyoruz. Aksi takdirde bölgede büyük bir hayal kırıklığı yaşanır. Bu yıl da Kürtçe yüksek lisansaeylülde 250 ve şubatta 250 olmak üzere 500 kişi daha alacağız. Kürtçe’ye ilgi yüksek ama adaylar öğretmen olarak atanmazlarsa, başvuruhemen biter” dedi. Yıldırım, geçtiğimiz yıl 20 bin öğrencinin Kürtçe seçmeli dersitercih ettiğini söyledi.

EYLÜLDE DERS BAŞI

Bakanlıkta yapılan görüşmeye göre eylülayı içerisinde Kürtçe bölümü mezunu 500 kişi sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilecek. Öğrenciler, seçmeli ders tercihlerini yapınca hangi ilde kaç okulda tercih yapıldığı ortaya çıkacak. Öğretmen görevlendirmeleri de öğrencilerin tercihlerine göre yapılacak.

(Kaynak: Habertürk)

0 Users (0 votes)
c00
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir