Menü Kapat

ABD’den Gaziantep’te saldırı uyarısı!

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, ‘aşırılıkçı grupların’ Gaziantep’teki Suriye muhalefetinin binalarına saldırı düzenleyebileceğine dair uyarıda bulundu.

Büyükelçilikten yapılan açıklamada, “Amerikan Elçiliği, aşırılıkçı grupların Suriye Geçici Hükümeti binasına saldırı planlıyor olabileceğine dair ihbar almıştır” denildi.
Elçilik ‘aşırılıkçı’ gruplarla kimlere atıfta bulunduğunu belirtmezken, Türkiye’nin güneydoğusundaki Amerikan vatandaşlarına da uyarıda bulundu, Suriye sınırına yakın bölgelerden uzak durmaları çağrısı yaptı.
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu  (SMDK) Kasım 2012’de kuruldu. 2014 başlarında sürgündeki hükümetin merkezini Gaziantep’e taşıdı. SMDK’nın kurulma amacı Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde yerel hizmetlerin sağlanmasını temin etmekti.
SMDK 100’e yakın ülkye göre Suriye’nin meşru temsilcisi Muhalefetin daha kapsayıcı bir yapıya kavuşturulması için oluşturulan SMDK, aralarında Türkiye’nin de olduğu 100’e yakın ülkeye göre Suriye halkının tek meşru temsilcisi. Koalisyona Hadi Bahra başkanlık ediyor.
SMDK hedeflerini şöyle tanımlıyor: Suriye’nin tam bağımsızlığı ve egemenliği; Suriye halkının ve topraklarının bütünlüğünün korunması; Suriye rejiminin devrilmesi ve güvenlik güçlerinin ilgası, Suriye halkına karşı suç işleyenlerin yargılanması.
Rejimle diyaloğa hep karşı çıktı ama Cenevre 2 konferansı ile durum değişti. Suriye rejimi ile ilk defa yüz yüze diyalog için biraraya geldiler. Gerçi bu karar da kolay olmadı. SMDK içinde bölünmeler oldu.
Kaynak: Reuters

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir