Menü Kapat

Akaryakıttaki indirim biletlere ve taksilere yansıyacak mı?

Dünya’da petrolün varil fiyatı yarı yarıya düştü. Türkiye’ye de bu indirim bir miktar yansıdı. Peki benzin ve motorindeki indirim otobüs biletlerine ve taksilere yansıyacak mı? Bunun cevabını Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan verdi.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu  Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan, akaryakıt fiyatlarındaki indirimlerin  şehirlerarası otobüslerin bilet fiyatlarına yansımayacağını söyledi.

Erdoğan, benzinde yapılan indirimlerin toplam yüzde 15 civarında  olduğunu ancak biletlerin zaten 4-5 yıl öncesindeki fiyatlarla satıldığını  belirtti.

Havaalanlarında devlet teşviki uygulandığını ve havayolu şirketlerinin  bu anlamda avantajlı olduğunu dile getiren Erdoğan, demiryolu taşımacılığında da  indirimlerin yapıldığı, bu dönemde otobüsçülerin zor durumda olduğunu kaydetti.  Erdoğan, özellikle kış aylarıyla birlikte sefer sayılarının azaldığını bu nedenle  bilet fiyatlarında indirim değil aksine belirli ölçüde ÖTV iadesi beklediklerine  işaret etti.

Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnafı Odası Başkanı Ercan Soydaş  da Başkent’te özel halk otobüslerinin resmi tarifeye göre ücretlerinin 2 lira 40 kuruş olduğunu ancak vatandaştan 2 lira 25 kuruş alarak zaten otomatik indirim uyguladıklarını bildirdi. Soydaş, akaryakıt indiriminin halk otobüslerinin bilet  fiyatlarını etkilemeyeceğini vurguladı.

Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Hacıbekir Gani, ücretlerde  herhangi bir indirim ya da zam düşünmediklerini, fiyatları sabit tutacaklarını  ifade etti.

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkan Vekili İzzet  Yıldırım, taksi tarifelerinde de herhangi bir indirim olmayacağını belirterek,  şöyle konuştu:

Taksi ücretlerine son yaptığımız zam yüzde 12,5 seviyesinde. Oransal  olarak yüksek bir zam gibi görünüyor ancak eskiden 20 liraya gidilen noktaya şu anda 22,5 liraya gidiliyor. Ki taksi şoförleri de bu farkı zaten almıyorlar.  Motorine ve diğer akaryakıt ürünlerine yapılan indirimler, taksi ücretleriyle bir  tutulmamalı. Araçların kendi masraflarını da göz ardı etmemek lazım. Biz şimdiye  kadar toplumu zora sokacak zam yapmadık. Son yapılan akaryakıt indirimlerinden  sonra da yeni bir indirim ya da zam talebinde bulunmayı düşünmüyoruz. Sabit  ücretlerimizle devam edeceğiz.”

Daha önce 280 liraya dolan 55 litrelik bir benzin deposu şu anda 236 lira doluyor.

0 Users (0 votes)
c00
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir