Menü Kapat

Altın için büyük yenilik!

Yurtiçi Tasarrufların Artırılması ve İsrafın Önlenmesi Programı ile altın mevduat hesabı olan müşterilerin kuyumcuların POS’ları üzerinden hesaplarına gram altın yatırabilmesine ilişkin model geliştirilecek.

 

Öncelikli Dönüşüm Programları Eylem Planı’nın, Yurtiçi Tasarrufların  Artırılması ve İsrafın Önlenmesi Programı’nın “Altın Bankacılığının  Geliştirilmesi” ile ilgili bölümde, altın bankacılığıyla ilgili bilgi ve veriler  iyileştirilmesinin hedeflendiği belirtildi.
Programa göre bu kapsamda, altın yatırımcısının davranış modeline  uygun stratejiler belirlenebilmesi için altınla ilgili bilgi ve veriler  ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenecek. Bu çerçevede FİNTÜRK (Finansal Türkiye  Haritası) verilerinde yer alan mevduat ve kredi verilerine altın kırılımı  eklenecek.
 Bankalar nezdinde açılan altın hesaplarının kaynağı olan 995/1000  saflıktan yukarı hurda olmayan altın ile değerleme sonrası tespit edilen  995/1000’den düşük hurda altın verisinin izlenmesi amacıyla form düzenlenecek.
 Darphane tarafından basılan altınların izlenebilirliği ve  doğrulanabilirliği sağlanacak.
 Altın yatırımlarının finansal sisteme kazandırılması ve altın  dolaşımını izlenebilir kılmak amacıyla yöntemler ile Darphane tarafından basılan  altınlar için sertifikasyon ve güvenlik sistemi geliştirilecek.
   Kuyumculardan bankalara ekspertiz hizmeti 
  Programa göre, kuyumcuların bankalara ekspertiz hizmeti verebilmesi  için iş modeli geliştirilecek.  Yatırım amaçlı altınların sisteme kazandırılması  ve finansal erişimin artırılması amacıyla kuyumcuların banka işbirliğinde  finansal sistem içinde olmaları sağlanacak. Bu çerçevede; kuyumcuların bankalara  ekspertiz hizmeti verebilmesi için ekspertize yetkili kuyumcu standartları  belirlenecek.
Altın mevduat hesabı olan müşterilerin kuyumcuların POS’ları üzerinden  hesaplarına gram altın yatırabilmesine ilişkin model geliştirilecek. Türkiye  Bankalar Birliği (TBB) bünyesinde komite oluşturulacak ve kuyumcular odasıyla  görüşmeler yapılacak.
  Altın ile altın ve diğer kıymetli maden fonları arasındaki vergisel  farklılıkların ortadan kaldırılmasını değerlendirmek üzere, vergisel maliyetleri  de içeren bir çalışma gerçekleştirilecek.
0 Users (0 votes)
c00
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir