Menü Kapat

Aselsan’daki ölümler devam ediyor!

Aselsan A.Ş., 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ‘nın bir kuruluşudur. Bu kuruluş son zamanlarda yaptığı projelerle birlikte yaşanan esrarengiz ölümlerle anılıyor.

ASELSAN’da görev yapan 3 mühendisin şüpheli ölümleriyle ilgili tartışmalar sürerken, bugün ASELSAN’da çalışan bir mühendis daha hayatını kaybetti. 28 yaşındaki ölçüm ve kalibrasyon mühendisi Erdem Uğur evinde, yatağının içinde ölü bulundu.

Yatağın yanında bulunan 12 kilogramlık mutfak tüpünden, yorganın içine hortum aracılığıyla gaz verildiği anlaşıldı. İlk tespitlere göre olayın intihar olduğu değerlendirilirken, genç mühendisin ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldı.

Daha önce 5 şüpheli ölüm yaşanmıştı

ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen 7 Ağustos 2006’da aracında boğazı ve bileği kesilmiş halde ölü olarak bulunmuştu. Başbilen’in ölümüyle ilgili soruşturmada görev yapah iki jandarma görevlisi, Başbilen’in yazdığı intihar mektubunun bulunduğu flash belleği kaybederek görevi ihmal suçundan 2’şer ay 15’er ün hapse mahkum edilmiş ve haklarındaki hükmün geri bırakılmıştı.

17 Ocak 2007’de de yine ASELSAN’da görevli mühendis Halim Ünal, kafasından tek kurşunla vurulmuş halde ölü bulunmuştu. Ünal’ın ölümünden 9 gün sonra 26 Ocak 2007’de ise bir başka ASELSAN mühendisi Evrim Yançeken, oturduğu binanın altıncı katından düşerek hayatını kaybetmişti. ODTÜ mühendisi olan üç mühendisin ASELSAN’da önemli askeri projelerde çalıştıkları ve bu nedenle öldürüldükleri öne sürülmüştü. Ancak soruşturmalar “intihar” olarak kayıtlara sonuçlanmıştı. Üç mühendisin ölümünün ardından bu kez de 9 Ekim 2007’de ASELSAN’da yazılım mahindisi olarak görev yapan Burhanettin Volkan, askerliğini yaptığı sırada nöbet esnasında silahıyla intihar etmişti. Psikolojik tedavi gördüğü belirtilen Volkan, vatani görevini yaparken evlenmişti. 26 Ocak 2013’te ise ASELSAN’da mikroelektronik güdüm ve elektro-optik grubu projelerde çalışan Hakan Öksüz trafik kazasında yaşamını yitirmişti. Öksüz’ün kullandığı aracın kontrolden çıkarak şehir merkezi sapağında bariyerlere çarptığı ve daha sonra takla atmıştı. Öksüz’ün üzerinden kimlik ve cüzdan çıkmaması akıllarda soru işaretleri bırakmıştı.

 

0 Users (0 votes)
c00
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir