Menü Kapat

Bedelli askerlikte yaş 25, bedel 20 bin TL!

Hükümet, bedelli askerliği yeniden gündemine aldı. Bedelli askerlik konusunda   25 yaş ve 20 bin TL bedel üzerinde duruluyor. Genelkurmay Başkanlığı “Zenginler   askere gitmiyor” algısı yarattığı gerekçesiyle bedelli askerliğe karşı çıkarken,   hükümet bedellinin düşük gelir düzeyine sahip kesimlerde yaratacağı rahatsızlığı    gidermek amacıyla, bedelliden sağlanacak gelirin bir bölümünün, askerlik görevini   yapan erlere aylık olarak aktarılması üzerinde çalışma yapıyor. Şu anda erler   için 35 TL, çavuşlar için 45 TL olan aylık ödemenin artırılması için hesaplama   yapıldığı belirtiliyor.

‘POTANSİYEL ERİR’

Öte yandan Genelkurmay, askerlik sürelerinin kısalması ve üniversite mezunu   sayısının giderek artması nedeniyle, her yıl daha fazla yükümlünün silah altına   alınmasına ihtiyaç duyduğunu öne sürüyor. Bedelli askerlik için 30 yaş kriteri   belirlenirse 400 bin kişi, 25 yaş kriteri belirlenirse 1 milyon yükümlü kapsama   girecek. Bu durumda TSK’nın gelecek yıllara yönelik önemli bir asker potansiyelinin   eriyeceği belirtiliyor. Özellikle de mühendislik gibi uzmanlık isteyen meslek   gruplarından personel temininin giderek zorlaşacağı kaydediliyor. Genelkurmay,   bedelli askerlik uygulamalarının sık sık devreye girmesine, tecil ve bakaya   sayılarının artması nedeniyle de itiraz ediyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Filipinler dönüşünde Bakanlar Kurulu’nda bedelli   askerlikle ilgili değerlendirme yapacak. Davutoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan   ile de bu konuda istişarede bulunacağı ifade ediliyor. AK Parti kulislerinde   Erdoğan’ın, bedellinin konuşulacağı ayrı bir Bakanlar Kurulu toplantısına başkanlık   yapabileceği konuşuluyor.

 

Habertürk
0 Users (0 votes)
c00
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Benzer haberler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir