Menü Kapat

Dahi çocukların sorunu

Bazı çocuklar doğuştan itibaren kurallara, sınırlara ve çevresel etkilere daha  kolay uyum gösterirken, bazıları kural ve sınır tanımıyor, uyum göstermekte güçlük  çekiyor. Bu duruma ise dikkat etmek gerekiyor.

Disleksi, en sık rastlanan öğrenme bozukluklarından biri. Disleksi olanlarda zeka  geriliği yok aksine üstün zekalı olarak biliniyor ve bir kısmı ise dahi olarak  anılıyor. Ünlü disleksiler arasında;Albert Einstein,Walt Disney,Leonardo DaVinci,  Bill Gates sayılabilir.

Bazı çocuklar doğuştan itibaren kurallara, sınırlara ve çevresel etkilere daha   kolay uyum gösterirken, bazıları kural ve sınır tanımıyor, uyum göstermekte   güçlük çekiyor. Başarı odaklı ebeveynler öğrenme güçlüğü çeken, hareketli çocukları    tarafından zorlanırlar. Bu gibi durumlarda anne-babanın daha enerjik olmaları    ve diğer çocuklara oranla daha çok mesai harcamaları gerekiyor. Disleksi olan   çocuklarda asıl sorununun hafıza ve dil ile ilgili, olduğunu, her şeyi unutup   ve dil ile ilgili derslerde sıkıntı çektiklerini vurgulayan Reem Nöropsikiyatri   Merkezi’nden Uzm. Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Her çocuk hareketlidir. Fakat özel öğrenme güçlüğü ve aşırı hareketlilik olan   çocuklarda bu hareketlilik gözle görülür. Yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında   bu bitmeyen, hareketlilik aradaki farkın gözle görülür bir şekilde fark edilmesine   yardımcı olur. Çocuk daha okul gibi bir kurallar zincirinin içinde bulunmadığı    için “öğrenme” ile ilgili kısmı daha sonraları ebeveynlerin dikkati-ni   çekmeye başlar.

HAREKETLERİNDEN ANLAYABİLİRSİNİZ

– Sürekli bir hareketlilik halindedirler. Elleri ayakları kıpır kıpır olur.

– Gelişimsel açıdan bazı gecikmeler olabilir. (Geç konuşma, geç yürüme gibi.)

– Karışık ve uzun cümleleri anlamakta güçlük çekebilir.

– Sizleri duyar fakat anlıyor tepkisini veremez.

– Yön kavramı (sağ, sol, yukarı, aşağı) gelişiminde zorlanabilir.

– Arkadaşları ile kolay uyum sağlayamaz.

– Grup oyunlarında sabırsızlıklar gösterebilir, hatta saldırgan tavırlar sergileyebilir.

– Konsantrasyon güçlükleri çekebilir.

– Genellikle dağınıktır, kural sevmez.

– Sevginizle iyileştirebilirsiniz.

GELİŞİMLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ

İletişiminizi asla koparmayın. Diğer çocuklardan hiçbir farkı olmadığını sadece   onlardan farklı öğrendiği, zekası ile ilgili bir problem olmadığını her şeyden   önemlisi bunun bir hastalık değil zamanla aşılabilecek ve bu süreçte birlikte   ilerleyeceğinizi ve sizin her zaman yanında ola-cağınız bilincini hissettirin.   Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler düzenli ortamlara ihtiyaç duyar-lar. Dış dünyalarının   düzenlenebilmesi için listeler yapın. Ne yapacaklarını bilemeyen çocuklar için   bu listeler çok faydalıdır. Onların hatırlatılmaya, uygulama ve tekrar yapmaya,   yönlendir-meye, sınırlar konulmasına ve düzene ihtiyaçları vardır.

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda akademik başarısızlık yanında sosyal ve   duygusal güçlükler de gözlenir. Sınıf ortamında, arkadaşlarının içinde okuma,   yazma, matematik gibi becerilerde hatalar yapan çocukların özgüven duygusu   azalır, buna bağlı olarak ders çalışmayı reddetme, çabuk sıkılma, arkadaşları    ile aynı ortamdan kaçınma gibi davranışlar gözlenmektedir. Anne ve babadan aldığı    sevgi çocukta güven duygusunu oluşturacaktır. Ailesiyle yaptığı aktiviteler   onlar için çok önemlidir. Hem öğrenme kalitesini artıracak hem de kendini başarılı    hissedecektir.

ERKEK VE KIZDA TEPKİLER FARKLI

Okul öncesi dönemde de çocuğun çabuk sıkılması, agresif ve olayların sonuçlarını    düşünme-den hareket etmesi belirtiler arasındadır. Hatta çocuk bunun belirtilerini   bebeklik döneminden itibaren az uyuma, huysuz olma, çevresel değişikliklere   aşırı tepki verme, az yemek yeme ve diğer bebeklerden daha farklı olmak ile   gösterebilir. Özel öğrenme güçlüğü ve aşırı hareketliliğin belirtileri yedi yaşından   önce görülür fakat fark edilmeyebilir. Okul döneminin başlaması ile beraber   dikkat eksikliğine aşırı hareketliliğe bağlı olarak öğrenmede sorunlar ortaya   çıkabilir. Erkek çocuklarda daha çok “aşırı hareketlilik” kısmı görülürken,   kızlarda ise daha çok “Özel öğrenme güçlüğü” kısmı görülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir