Menü Kapat

Dört eski bakanla ilgili karar 5 Ocak 2015’e ertelendi!

Dört eski Bakan ile ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu, Yüce Divan oylamasını gerçekleştireceği toplantıya gecikmeli olarak başladı. Komisyon, saat 15.00 olarak duyurulan toplantıyı 15.30’a erteledi, ancak toplantı saat 16.00’ya doğru başladı. Komisyon, toplantısına başladıktan yarım saat sonra çalışmalarına saat 18.00’e kadar ara verdi. Komisyon, “Yüce Divan” için yapılacak oylamayı 5 Ocak 2015’e erteledi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantı nedeniyle basın mensuplarının salonun olduğu koridora girmeleri yasaklandı.

Komisyon, bugünkü son toplantısında eski bakanların Yüce Divan’a sevk edilip edilmemesi oylamasını gerçekleştirecek. Komisyon’da önce oylamanın nasıl yapılacağına karar verilecek, ardından her eski bakan için ayrı ayrı oylama yapılacak.

15 kişiden oluşan komisyonda HDP’nin çekilmesi nedeniyle 14 üye oylamaya katılacak. Salt çoğunlukla toplanıp karar alan komisyonda açık oylama yapılacak.

Toplantıya ara verildi

Komisyon, toplantısına başladıktan yarım saat sonra çalışmalarına saat 18.00’e kadar ara verdi.

Komisyon’un CHP’li üyesi Erdal Aksünger, gazetecilerin toplantıya neden ara verildiği sorularına, MASAK’ın eski bakanların malvarlıklarındaki değişimle ilgili raporuna eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış ve eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yazılı olarak itirazda bulunduğunu söyledi.

Aksünger, “İtirazların, üyeler tarafından incelenmesi amacıyla toplantıya ara verildi” dedi.

Toplantıda henüz Yüce Divan oylaması konusunun görüşülmediğini ifade eden Aksünger, saat 18.00’de yeniden toplandıklarında oylama konusunun ele alınacağını, yapılıp yapılmayacağına ve nasıl yapılacağını konuşacaklarını söyledi.

Yüce Divan oylaması 5 Ocak 2015’e ertelendi.

Benzer haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.